آمازون برای رقابت با مایکروسافت و گوگل ۱۰۰ میلیون دلار در هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کند

افشین نوری
۲ تیر ۱۴۰۲ - 10:32
آمازون

واحد ابری آمازون موسوم به AWS روز گذشته اعلام کرد که ۱۰۰ میلیون دلار در بخش هوش مصنوعی مولد سرمایه‌گذاری می‌کند تا به شرکت‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند کمک کند. در ماه‌های اخیر فناوری هوش مصنوعی مولد با معرفی چت‌بات ChatGPT توسط شرکت OpenAI سروصدای زیادی به پا کرده است و اکثر شرکت‌ها به دنبال استفاده از آن در محصولات خود هستند.

این سرمایه‌گذاری هرچند برای شرکتی مثل آمازون که درآمد میلیاردی در سال دارد رقم ناچیزی است، اما به هر حال نشان می‌دهد که واحد ابری آمازون متوجه اهمیت هوش مصنوعی مولد شده است و برای عقب نماندن از رقبایی مثل مایکروسافت و گوگل دست به کار شده است.

آمازون گفته است که AWS در حال همکاری با شرکت‌هایی مثل Highspot, Twilio, RyanAir و Lonely Planet است و مهندسان و دانشمندان جدیدی را به پروژه جدید هوش مصنوعی خود اضافه کرده است.

آمازون همچنین شروع به استفاده از هوش مصنوعی برای خلاصه کردن نقد و بررسی برخی محصولات کرده است. این کار باعث سرعت بخشیدن به تجربه خرید مشتریان خواهد شد و زمان خواندن نقد و بررسی‌هایی که توسط سایرین گذاشته شده است را کوتاه‌تر خواهد کرد.

این قابلیت فعلا فقط در نسخه موبایلی آمازون و فقط برای برخی محصولات منتخب قابل دسترس است. آمازون درباره این قابلیت به‌طور رسمی صحبت‌ نکرده است اما گفته است که در همه کسب‌وکارهای خود روی فناوری هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کند. خوشبختانه این سرمایه‌گذاری باعث خواهد شد تا هوش مصنوعی بتواند نقد و بررسی‌های فیک را تشخیص دهد و حذف کند.

بعد از معرفی موجی از محصولات هوش مصنوعی مثل چت‌بات‌های ChatGPT و گوگل بارد، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک به دنبال بهبود کسب‌وکارهای خود با استفاده از هوش مصنوعی هستند.

در حال حاضر شرکت‌هایی مثل مایکروسافت و گوگل سرمایه‌گذاری هنگفتی در زمینه هوش مصنوعی مولد کرده‌اند و به‌سرعت در حال ارائه ابزارهای هوش مصنوعی متنوعی برای مشتریان و کسب‌وکارها هستند. این در حالیست که آمازون هنوز هیچ مدل زبانی بزرگی برای پشتیبانی از یک چت بات هوش مصنوعی ندارد.

در هر حال باید منتظر بمانیم ببینیم این شرکت چه برنامه‌هایی در سر دارد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.