مذاکرات ای ام دی با TSMC برای ساخت تراشه های 2 و 3 نانومتری به زودی آغاز می شود

1 مهر 1401 - 10:29
تراشه ای ام دی

اینتل چند روز پیش تراشه‌های نسل جدید رایزن 7000 را معرفی کرد. این تراشه‌ها بر پایه‌ی فرآیند 5 نانومتری TSMC طراحی شده‌‌اند و همین موضوع عملکرد آن‌ها را در مقایسه با تراشه‌های 7 نانومتری نسل قبلی این شرکت بهبود بخشیده است. با این وجود، به‌نظر می‌رسد که ای ام دی قصد دارد در تراشه‌های نسل بعدی خود از فرآیندهای جدیدتر بهره ببرد.

مطالب مرتبط:

بر اساس گزارش خبرگزاری DigiTimes، ای ام دی برای مدت طولانی از فرآیند 5 نانومتری استفاده نمی‌کند و این شرکت قصد دارد تا به‌زودی با TSMC برای ساخت تراشه‌های 2 و 3 نانومتری وارد مذاکره شود. در حال حاضر فرآیند تولید 2 نانومتری شرکت تایوانی TSMC در مراحل ابتدایی طراحی قرار دارد اما انتظار می‌رود که ای ام دی در تراشه‌های Zen 4 خود از فرآیند 3 نانومتری این شرکت بهره ببرد.

پیش‌بینی‌های TSMC به آغاز ساخت تراشه‌های 2 نانومتری در سال 2025 اشاره دارند و این تاریخ همزمان با پایان پشتیبانی ای ام دی از سوکت AM5 می‌باشد. با این وجود، در حال حاضر مشخص نیست که تراشه‌های 2 نانومتری ای ام دی برای سوکت نسل بعدی AM6 در نظر گرفته شده‌اند و یا شاهد عرضه‌ی آن‌ها برای سوکت AM5 نیز خواهیم بود.

منبع: TechSpot

برچسب‌ها: ، ،

مطالب مرتبط

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید