انویدیا و AMD در حال طراحی تراشه‌های ویندوز مبتنی بر آرم هستند

افشین نوری
۲ آبان ۱۴۰۲ - 13:10
انویدیا

طبق گزارش رویترز، AMD و انویدیا در حال طراحی تراشه‌های مبتنی بر فناوری آرم جهت استفاده در کامیپوترهای ویندوزی هستند. این اقدام ممکن است فروش پایین کامیپوترهای ویندوزی مبتنی بر آرم را افزایش دهد و همچنین سهم بازار کوالکام را کاهش دهد.

کوالکام چندین سال است که تنها تامین کننده تراشه‌های کامیپوترهای ویندوزی مبتنی بر آرم است، اما قرارداد این شرکت با مایکروسافت در سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید. تراشه‌های AMD و انویدیا احتمالا در سال ۲۰۲۵ وارد بازار خواهند شد.

ظاهرا مایکروسافت دو شرکت AMD و انویدیا را تشویق کرده تا قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی را در تراشه‌های خود اضافه کنند. بنابراین این تراشه‌ها می‌توانند برای افراد حرفه‌ای‌ که با برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی سروکار دارند مناسب باشند.

مایکروسافت به‌تازگی Windows Copilot را بر پایه هوش مصنوعی معرفی کرده ا تو این شرکت بر قابلیت‌های هوش مصنوعی در تراشه‌ها تاکید دارد.

تراشه‌های پی‌سی کوالکام همواره به خاطر عمر باتری طولانی و گزینه‌های اتصال بیشتر مورد تحسین قرار گرفته‌اند، اما این تراشه‌ها عملکرد رصاست‌بخشی نداشته‌اند. ورود AMD و انویدیا به این حوزه می تواند کوالکام را برای بهبود عملکرد تراشه‌های خود تحت فشار قرار دهد.

هنوز مشخص نیست که تراشه‌های ویندوز مبتنی بر آرم AMD و انویدیا چه زمانی عرضه خواهند شد، اما رویترز گزارش داده که این اتفاق ممکن است در اوایل سال ۲۰۲۵ بیفتد.

انویدیا همچنین خود را برای معرفی چند کارت جدید با معماری Lovelace برای به چالش کشیدن لیست بهترین کارت‌های گرافیکی آماده می‌کند.

یک افشاگر به نام Hongxing2020 در X (توئیتر سابق) فاش کرده که سه نسخه جدید Super در راه است. با این حال، او هیچ تاریخ دقیقی برای معرفی آنها ذکر نکرده است.

سه مدلی که انویدیا قصد معرفی آن‌ها را دارد احتمالا RTX 4080 Super، RTX 4070 Super و RTX 4070 Ti Super نام خواهند داشت.

هنوز جزئیات بیشتری در این زمینه نشده است و Hongxing2020 نیز به هیچ یک از سوالات کاربران X جواب نداده است. بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم انویدیا چه فکرهایی در سر دارد. گفتنی است انویدیا کارت گرافیک RTX 4090 را سال گذشته معرفی شد، اما کاربران زیادی گزارش داده‌اند که این کارت پس از یک سال خراب شده است.

در حالیکه همه فکر می‌کردند استفاده مجدد از کابل ۱۲VHPWR با کارت RTX 4090 هیچ خطری ندارد، اما حالا گزارش‌های جدیدی از خرابی این کارت منتشر شده است. یک ردیتور به نام Byogore گزارش داده که او یک سال پیش یک RTX 4090 را از آلمان خریداری کرد که تا الان خیلی خوب کار می‌کرد تا اینکه دو روز پیش دچار سوختگی و ذوب‌شدگی در محل اتصال به کابل شد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.