تایوان به ایلان ماسک گفت که این کشور فروشی نیست

افشین نوری
۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - 14:25
ایلان ماسک

تایوان در پاسخ به ایلان ماسک که گفته است این جزیره بخشی از چین است هشدار داده که این کشور فروشی نیست.

Joseph Wu وزیر امور خارجه تایوان گفته است: «گوش کنید، تایوان بخشی از جمهوری خلق چین نیست و قطعا برای فروش نیست»

ماسک اخیرا در یک نشست تجاری، تایوان را با هاوایی مقایسه کرده بود و آن را بخش جدایی ناپذیر چین نامیده بود. پکن تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و تنش بین آن‌ها در سال‌های اخیر شدت گرفته است.

چین در هفته جاری یک مانور نظامی در اطراف تایوان انجام داد. این اولین بار نیست که ماسک با صحبت‌های خود باعث خشم دولت تایوان می‌شود. او قبلا پیشنهاد کرده بود که تنش بین پکن و تایوان با دادن کنترل تایوان به چین قابل حل است.

سفیر چین در آمریکا از ماسک تمجید کرده، اما همتای تایوانی او گفته که آزادی فروشی نیست. آقای Wu گفته که امیدوار است ایلان ماسک بتواند از حزب کمونیست چین بخواهد که X را از مسدود بودن دربیاورد. پلتفرم X که قبلا توییتر نامیده می‌شد اکنون در چین فیلتر است.

تسلا به عنوان بزرگترین شرکت سازنده خودروهای الکتریکی در حال حاضر یک کارخانه بزرگ در شانگهای چین دارد و ماسک اخیرا با مقامات ارشد چینی دیدار کرده بود. وزارت خارجه چین گفته است که تسلا مایل است کسب‌وکار خود را در این کشور گسترش دهد.

تایوان خود را به عنوان یک کشور مستقل از چین مطرح کرده است و روی این موضوع اصرار دارد. این وضعیت باعث شده تا تنش بین چین و این کشور افزایش یابد. دولت چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و با هر کشوری که تایوان را به رسمیت بشناسد روابط دیپلماتیک خود را قطع می‌کند.

البته یکی از مواردی که مانع از حمله چین به تایوان می‌شود، توافق‌نامه روابط آمریکا با تایوان است که طبق آن آمریکا می‌تواند به تایوان برای دفاع از خودش در برابر چین کمک کند. از طرفی، پاسخ جهانی به حمله روسیه به اوکراین باعث شده تا چین به خاطر ریسک‌های اقتصادی و نظامی به گزینه حمله نظامی فکر نکند.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.