ایلان ماسک: ربات انسان‌نمای اپتیموس اواخر ۲۰۲۴ عرضه می‌شود - تکفارس 
ایلان ماسک: ربات انسان‌نمای اپتیموس اواخر ۲۰۲۴ عرضه می‌شود - تکفارس 
ایلان ماسک: ربات انسان‌نمای اپتیموس اواخر ۲۰۲۴ عرضه می‌شود - تکفارس 

ایلان ماسک: ربات انسان‌نمای اپتیموس اواخر ۲۰۲۴ عرضه می‌شود

افشین نوری
۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - 11:42
عرضه ربات اپتیموس

ایلان ماسک به‌تازگی گفته است که ربات انسان‌نمای اپتیموس تا پایان سال ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ عرضه می‌شود.

قرار است تا اواحر سال ۲۰۲۴ تعداد محدودی از این ربات در کارخانه تسلا به کار گرفته شود و بعد از آن شاهد فروش گسترده آن خواهیم بود.

تسلا به‌تازگی ویدیوی جدیدی از نسل جدید ربات اپتیموس منتشر کرده که نشان می‌دهد این ربات به سرعت در حال پیشرفت است.

در حالیکه به نظر می‌رسد ربات اپتیموس هنوز راه زیادی تا شبیه شدن واقعی به انسان دارد، اما ویدیوی جدید حاکی از آن است که این ربات به خوبی می‌تواند کارهایی که از نظر فنی مشکل هستند را انجام دهد. این ربات برای مثال می‌تواند سوژه‌ها را تشخیص دهد و به طرز مناسب به آن‌ها پاسخ دهد.

ایلان ماسک ربات اپتیموس را در رویداد AI Day تسلا در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد. این ربان آن موقع به سختی می‌توانست به جلو حرکت کند یا کارهای فیزیکی را انجام دهد. حالا می‌بینیم که این ربات بسیار پیشرفت کرده است و تقریبا شبیه به انسان رفتار می‌کند.

در بخش فنی به نظر می‌رسد این ربات بهبودهای خوبی پیدا کرده است که شامل کنترل موتور چرخشی، حس کردن محیط و به خاطر سپردن، آموزش هوش مصنوعی از طریق پایش انسان و دستکاری اشیاء می‌شوند. این رات همچنین می‌تواند اجسامی را از یکجا بردارد و در جای دیگری بگارد.

یکی دیگر از موضوعات مهم در توسعه ربات تسلا، سازگاری آن با شرایط ‌واقعی محیط بیرونی است. برای این منظور لازم است که مغز اپتیموس اطلاعات را همانند مغز انسان پردازش و آنالیز کند تا جهان را مثل ما درک کند. بنابراین لازم است که از فناوری‌های مختلفی در آن استفاده شود. 

برای مثال، دستان ما در هر ثانیه ۳۰۰ درجه حرکت می‌کنند که اگر بخواهیم این کار را در مورد اپتیموس پیاده‌سازی کنیم نیاز به صدها سنسور خواهد بود. از این جهت، می‌توان گفت که تسلا هنوز راه زیادی برای شبیه سازی یک انسان در یک ربات در پیش دارد. 

ربات تسلا مکانیسم‌های پیشرفته و پیچیده‌ای دارد که امکان گرفتن اشیا را به او خواهد داد. انگشتان این ربات قابلیت‌هایی شبیه به انگشتان انسان دارند و خواهند توانست کارهای مختلفی را انجام دهند. 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید