خودروی لوتوس امیا عملکرد سوپراسپرت الکتریکی برای چهار نفر به ارمغان می آورد

افشین نوری
۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - 18:05
لوتوس امیا

شرکت لوتوس به عنوان خودروساز مطرح بریتانیایی از سدان چهارنفره جدید امیا (Emeya) رونمایی کرد. این شرکت که زمانی به خاطر معرفی خودروهای اسپرت سبک معروف بود حالا جزوی از شرکت جیلی است.

امیا یک سدان الکتریکی است که به راحتی چهار نفر را در خود جای می‌دهد و می‌تواند با یکبار شارژ باتری ۱۰۲ کیلووات ساعتی خود تا ۳۰۰ مایل را طی کند.

این مسافت برای خودرویی که حداکثر ۹۰۵ اسب بخار قدرت دارد بسیار عالی است و سرعت آن در کمتر از ۲.۸ ثانیه از ۰ تا ۶۰ مایل در ساعت می‌رسد که واقعا سریع است.این خودرو ظاهرا قرار است در سال ۲۰۲۴ وارد مرحله تولید شود و باید ببینیم میزان اقبال مشتریان یه آن چقدر خواهد بود.

هرچند که سدان برقی جدید لوتوس ویژگی‌های پیشرفته‌ی متعددی دارد اما تمرکز این خودرو بر ماندگاری و آیروداینامیک، مهم‌ترین شاخصه‌ی آن به حساب می‌آید. لوتوس امیا از گریل پویایی که اولین بار در شاسی بلند الترا (Eletre) به نمایش در آمده بود، بهره می‌برد. این گریل همزمان وظیفه‌ی شکافتن هوا برای کاهش مصرف انرژی و همچنین خنک‌ نگه‌داشتن باتری و ترمزها را بر عهده دارد. به علاوه، اسپویلر و دیفیوزرهای عقب و جلوی خودرو نیز نیروی داون‌فورس آن، که برای مقابله با پیچ‌های تند و افزایش سرعت خودرو ضروری است را افزایش می‌دهند.

امیا اولین خودروی جهان است که در ساخت روکش صندلی‌های آن از الیاف بازیافتی پوشاک استفاده می‌شود. لوتوس با این کار نه تنها به حفظ سلامت محیط زیست کمک کرده بلکه وزن خودروی امیا را نیز کاهش داده و جایگزینی را برای روکش‌های چرمی معرفی کرده است.

لوتوس می‌خواهد در بازار خودروهای الکتریکی حضور بیشتری داشته باشد. امیا دومین خودرو از سه خودروی الکتریکی این شرکت خواهد بود که در چهار سال آینده معرفی می‌شوند. این سه خودرو شامل یک خودروی اسپرت، یک سدان کوپه و یک شاسی بلند دیگر می‌شوند. شاسی بلند کراس اوور Eletre سال گذشته با ظرفیت باتری بیش از ۱۰۰ کیلووات‌ساعت و توان ۶۰۰ اسب بخار معرفی شد.

طبق گزارش Motor1، لوتوس در سال ۲۰۲۲ فقط ۵۷۶ خودرو فروخته که در مقایسه با سال قبل ۶۲ درصد کاهش داشته است. این شرکت همچنین در سال گذشته ۱۴۵.۱ میلیون پوند ضرر کرده و حتی ممکن است بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان خود را اخراج کند.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.