مانلی نسخه ۸ گیگابایتی کارت RTX 3060 را معرفی کرد

مهدی حلوائی
۴ آبان ۱۴۰۱ - 18:33
نسخه 8 گیگابایتی RTX 3060

شرکت مانلی (Manli) امروز نسخه‌ی ۸ گیگابایتی کارت گرافیک RTX 3060 را معرفی کرد. این نسخه از کارت RTX 3060 شباهت زیادی به نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی آن دارد اما باس حافظه‌ی آن از ۱۹۲ بیت به ۱۲۸ بیت کاهش پیدا کرده است.

نسخه‌ی جدید کارت گرافیک RTX 3060 پهنای باند حافظه‌ی ۲۴۰ گیگابایتی را روی رابط باس ۱۲۸ بیتی در دسترس کاربران قرار می‌دهد. این در حالی است که پهنای باند نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی این کارت برابر با ۳۶۰ گیگابایت است. نسخه‌ی ۸ گیگابایتی RTX 3060 در حالی به بازار عرضه می‌‌شود که انویدیا اخیراً عرضه‌ی نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی RTX 4080 را لغو کرده بود.

گفته می‌شود که نسخه‌ی ۱۲ و ۱۶ گیگابایتی RTX 4080 از نظر عملکرد تفاوت زیادی با یکدیگر داشته‌اند و همین موضوع علت لغوشدن عرضه‌ی نسخه‌ی ۱۲ گیگابایتی این کارت بوده است. هرچند که این موضوع در خصوص نسخه‌ی ۸ و ۱۲ گیگابایتی RTX 3060 نیز صدق می‌کند اما تفاوت عملکرد آن‌ها به شدت کارت‌های RTX 4080 نیست.

نسخه‌ی ۸ گیگابایتی RTX 3060 دارای توان مصرفی ۱۷۰ وات بوده و سرعت حافظه‌ی GDDR6 آن برابر با ۱۵ گیگابایت است. این کارت همچنین از ۳،۵۸۴ هسته‌ی کودا با فرکانس پایه‌ی ۱،۳۲۰ مگاهرتز و بوست ۱،۷۷۷ مگاهرتز بهره برده و به سه درگاه DisplayPorts و یک درگاه HDMI مجهز شده است. قرار است که مانلی نسخه‌ی ۸ گیگابایتی RTX 3060 را در برخی کشورهای اروپایی و چین به بازار عرضه کند. در حال حاضر هنوز قیمت این کارت اعلام نشده است.

منبع: Wccftech

مطالب مرتبط سایت

پر بحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.