مقایسه اپل واچ اولترا ۲ و واچ اولترا ۱

مهدی حلوائی
۲۱ مهر ۱۴۰۲ - 17:00
مقایسه اپل واچ اولترا با اپل واچ اولترا ۲

اپل واچ اولترا ۲ از نظر طراحی تفاوتی با واچ اولترا ۱ ندارد و در واقع بسیاری از ویژگی‌ها و قابلیت‌های اصلی آنها نیز یکسان است. اما چه چیزی این دو ساعت هوشمند را از هم متمایز می‌کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را پیدا کنید.

ناگفته نماند که تشابه این دو محصول بیشتر در مورد ظاهر آنها صدق می‌کند چرا که از نظر ویژگی‌ها، پردازنده و موارد دیگر، تفاوت‌هایی بین اولترا ۲ و اولترا ۱ وجود دارد. اما اینکه این تفاوت‌ها هنگام استفاده در دنیای واقعی چقدر معنادار هستند می‌تواند برای بسیاری از افراد ناامیدکننده باشد. در بخش زیر، به مقایسه‌ی دقیق این دو ساعت می‌پردازیم. همچنین برای اینکه ایده‌‌ی درستی از تفاوت تمام مدل‌های اخیر داشته باشیم، مشخصات ساعت‌های سری ۹ و سری ۸ را نیز در تمام نمودارها ارائه کرده‌ایم.

پردازنده و حافظه

تراشه S9 اپل

اپل سال گذشته در ساعت‌های واچ اولترا و سری ۸ از پردازنده‌ی ۶۴ بیتی S8 استفاده کرد که تفاوت چندانی با پردازنده‌ی S6 و S7 نداشت. اما حالا اپل ادعا کرده است که پردازنده‌ی S9 از نظر پردازشی، گرافیکی و بخش موتور عصبی پیشرفت قابل توجهی نسبت به قبل داشته است. واچ اولترا ۲ و سری ۹ همچنین از ۶۴ گیگابایت حافظه‌ بهره می‌برند.

اپل جزئیات دقیق تفاوت S9 و S8 را اعلام نکرد اما این تراشه به ۵.۶ میلیون ترانزیستور مجهز شده که ۶۰ درصد بیشتر از تعداد ترانزیستورهای S8 است. اپل همچنین ادعا می‌کند که S9 در بخش پردازش گرافیکی ۳۰ درصد و در بخش موتور عصبی نیز دوبرابر سریع‌تر از پردازنده‌ی نسل قبلی S8 است.

اولترا ۲اولترا ۱سری ۹سری ۸
پردازندهS9 دوهسته‌ای
۶۴ بیتی
S8 دوهسته‌ای
۶۴ بیتی
S9 دوهسته‌ای
۶۴ بیتی
S8 دوهسته‌ای
۶۴ بیتی
تراشه باند فوق عریضنسل ۲نسل ۱نسل ۲نسل ۱
وای فای۸۰۲.۱۱n۸۰۲.۱۱n۸۰۲.۱۱n۸۰۲.۱۱n
بلوتوث۵.۳۵.۳۵.۳۵.۳
حافظه۶۴ گیگابایت۳۲ گیگابایت۶۴ گیگابایت۳۲ گیگابایت

مطالب مرتبط:

بدنه و نمایشگر

اپل واچ اولترا 2

سایز بدنه و رزولوشن نمایشگر اپل واچ اولترا ۲ همانند اولترا ۱ به‌ترتیب ۴۹ میلی‌متر و ۴۱۰ در ۵۰۲ پیکسل است اما در عوض، میزان روشنایی نمایشگر ساعت جدید اپل، ۳۰۰۰ نیت بوده که ۵۰ درصد بیشتر از واچ اولترا ۱ است. به‌گفته‌ی اپل، این نمایشگر ۲۷ درصد بزرگتر از مدل‌های موجود در ساعت‌های سری ۴ تا ۶ و همچنین واچ SE می‌باشد.

در طرف دیگر، اپل واچ سری ۹ همانند سری ۷ در دو نسخه‌ی ۴۵ و ۴۱ میلی‌متری به بازار عرضه شده است. نمایشگر این ساعت نیز ۲۰ درصد بزرگتر از ساعت‌های سری ۴ تا ۶ و واچ SE و ۵۰ درصد بزرگتر از نمایشگر سری ۳ است.

اولترا ۲اولترا ۱سری ۹سری ۸
سایز بدنه۴۹ میلی‌متر۴۹ میلی‌متر۴۵/۴۱ میلی‌متر۴۵/۴۱ میلی‌متر
رزولوشن و سایز نمایشگر۴۱۰ در ۵۰۲ پیکسل
۱۱۶۴ میلی‌متر مربع
۴۱۰ در ۵۰۲ پیکسل
۱۱۶۴ میلی‌متر مربع
۳۹۸ در ۴۸۴ پیکسل
۱۱۴۳ میلی‌متر مربع (مدل ۴۵ میلی‌متری)
۳۹۸ در ۴۸۴ پیکسل
۱۱۴۳ میلی‌متر مربع (مدل ۴۵ میلی‌متری)
میزان روشنایی۳۰۰۰ نیت۲۰۰۰ نیت۲۰۰۰ نیت۱۰۰۰ نیت
نمایشگر همیشه روشندارددارددارددارد
پنل کریستال یاقوت کبودداردداردنسخه‌ی فولادی داردنسخه‌ی فولادی دارد

سازگاری بندها

اپل واچ اولترا 2

خوشبختانه تمامی بندهای تولیدشده برای ساعت‌های ۴۹، ۴۵ و ۴۱ میلی‌متری اپل با واچ اولترا ۲ سازگار است. همچنین بندهای واچ اولترا ۲ نیز با ساعت‌های یادشده سازگاری دارند. این موضوع در خصوص ساعت واچ سری ۹ نیز صدق می‌کند.

مطالب مرتبط:

عمر باتری و شارژ

یکی از ویژگی‌های مهم واچ اولترا ۱، عمر باتری بیشتر آن نسبت به دیگر ساعت‌های هوشمند اپل بود. این ساعت در حالت استاندارد حدود ۳۶ ساعت و در حالت ذخیره‌ی انرژی تا ۶۰ ساعت شارژ نگه می‌داشت. حالا اپل واچ اولترا نیز در حالت استاندارد، عمر باتری یکسانی را ارائه می‌دهد اما باتری آن در حالت ذخیره‌ی انرژی می‌تواند تا ۷۲ ساعت شارژ نگه دارد. حالت ذخیره‌ی انرژی در ساعت‌های اپل واچ سری ۴ و جدیدتر نیز وجود دارد و عمر باتری گجت را از ۱۸ به ۳۶ ساعت افزایش می‌دهد.

اولترا ۲اولترا ۱سری ۹سری ۸
عمر باتری در حالت استاندارد۳۶ ساعت۳۶ ساعت۱۸ ساعت۱۸ ساعت
عمر باتری در حالت ذخیره انرژی۷۲ ساعت۶۰ ساعت۳۶ ساعت۳۶ ساعت
شارژ۸۰ درصد در ۴۵ دقیقه۸۰ درصد در ۴۵ دقیقه۸۰ درصد در ۴۵ دقیقه۸۰ درصد در ۴۵ دقیقه

سرعت شارژ هر دو ساعت واچ اولترا ۲ و واچ سری ۹ همانند سری ۷ و ساعت‌های بعد از آن، ۳۳ درصد بیشتر از ساعت‌های سری ۶ و قدیمی‌تر است. از این رو، پرچمداران جدید اپل برای رسیدن به شارژ ۸۰ درصدی به جای ۶۰ دقیقه به ۴۵ دقیقه زمان نیاز دارند. شما می‌توانید با شارژ ۸ دقیقه‌ای این ساعت‌ها تا ۸ ساعت از آنها استفاده کنید.

ویژگی‌های کلیدی

اپل واچ اولترا 2

مهم‌ترین ویژگی‌های واچ اولترا به شرح زیر است:

  • پشتیبانی از ژست دوضربه (Double Tap)
  • پشتیبانی بومی از دستیار صوتی سیری با دسترسی به قابلیت‌های مربوط به سلامت
  • پشتیبانی از قابلیت جست‌وجوی دقیق برای پیدا کردن آیفون
اولترا ۲اولترا ۱سری ۹سری۸
کلید اکشن
ژست دوضربه
دستیار صوتی سیری
حسگر ضربان قلب
حسگر اکسیژن خون
هشدار ضربان قلب بالا یا پایین
تاییدیه‌ی MIL-STD 810H
جست‌وجوی دقیق برای پیدا کردن آیفون
جی پی اس دقیق دوفرکانسه
قطب‌نما
مقاومت گرد و خاک IP6X
مقاومت آب تا ۱۰۰ متر
مقاومت آب تا ۵۰ متر
حسگر عمق + تاییدیه‌ی EN13319
اپلیکیشن غواصی +Oceanic
آژیر ۸۶ دسی‌بلی
حسگر ردیاب خواب
حسگر تشخیص تصادف
حسگر تشخیص سقوط
ردیاب دوچرخه‌سواری با تشخیص دما
ارتباط اضطراری SOS
فعال‌سازی خودکار حالت شب

هرچند که ژست دوضربه قابلیت جالبی برای ساعت‌های واچ اولترا ۲ و سری ۹ به حساب می‌آید اما به‌نظر می‌رسد ساعت‌های اپل واچ سری ۳ به بعد نیز از قابلیت مشابهی پشتیبانی می‌کنند.

جمع‌بندی

اپل واچ اولترا 2

اگرچه اپل واچ اولترا ۲ ساعت هوشمند فوق‌العاده‌ای است اما به‌اندازه‌ای متفاوت نیست که کاربران واچ اولترا ۱ را مجذوب خود کند. با این وجود، اگر در حال حاضر از ساعت‌های سری ۸ و یا قدیمی‌تر استفاده می‌کنید، خرید پرچمدار جدید اپل به شما پیشنهاد می‌شود. این محصول از نمایشگر بزرگتر، دستیار صوتی سیری و عمر باتری بیشتر بهره برده و از جدیدترین و بهترین ویژگی‌های سلامتی، قابلیت ژست دوضربه و چندین مورد دیگر پشتیبانی می‌کند.

مطالب مرتبط سایت

پر بحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.