برای اولین بار یک شرکت تایوانی از فروش تجهیزات ساخت تراشه به چین خودداری کرد

8 دی 1401 - 06:51

هواوی اخیرا پتنتی برای توسعه تراشه‌های پیشرفته با لیتوگرافی EUV به ثبت رسانده بود که به نظر می‌رسد این فناوری خواهد توانست چین را از زیر فشار تحریم‌های آمریکا نجات دهد اما ظاهرا یک‌ شرکت تایوانی از فروش تجهیزات لازم برای ساخت این فناوری به چین خودداری کرده است. 

شرکت تایوانی Gudeng Precision Industrial Co که در زمینه ساخت تجهیزات EUV فعالیت دارد، ارائه خدمات به شرکت‌های چینی‌ها از جمله هواوی را متوقف کرده است و گفته است که فعلا نمی‌تواند این قطعات را تامین‌ کند. 

همانطور که می‌دانید برای ساخت تراشه، از تجهیزات EUV استفغده می‌شود. این تجهیزلت می‌توانند مدارهای ریزی را روی وافرهای سیلیکونی چاپ کنند و این کار نیاز به دقت بالایی دارد. در گذشته از روش‌هایی مثل DUV استفتده می‌شد که کارایی بالایی نداشت و در حال حاضر کمتر از آن استفاده می‌شود. ‌

مهمترین قطعه در ساخت تراشه، یک قطعه‌ای به نام «ماسک» است که الگوهای مداری را در داخل خود دارد و زیر بین منبع نور و بالای وافر سیلیکونی قرار می.گیرد و با تابش نور از بالا می‌تواند الگوها را روی وافر چاپ کند‌. شرکت تایوانی Gudeng نیز در ساخت این ماسک‌ها تبحر دارد و یکی از اصلی‌ترین سازندگان آن است. البته شرکت TSMC نیز در این حوزه جزو ‌سرآمدها است.    

البته شرکت Gudeng گفته است که  این عدم عرضه تجهیزات EUV به چین موقتی است و کماکان در حال دریافت سفارش از شرکت‌های چینی است. البته هنوز معلوم‌ نیست که صحبت‌های این شرکت چقدر واقعیت دارد. بعد از آمریکا، این اولین شرکت سازنده تجهیزات تراشه است که فروش این نوع قطعات به چین را قطع کرده است.

در هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که هواوی در نهایت از چه طریقی موفق به توسعه فناوری EUV خود خواهد شد.

منبع: Wccftech

برچسب‌ها: ، ، ، ، ،

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید