ادامه مشکل امنیتی پردازنده‌های گرافیکی Mali به خاطر تعلل گوگل، سامسونگ و شیائومی

4 آذر 1401 - 08:03
اگزینوس ۲۲۰۰

ظاهرا پردازنده‌های گرافیکی Mali در تراشه‌های موبایلی باعث بروز مشکلاتی برای کاربران شده است و حالا گوگل گفته که این مشکل را به شرکت ARM که طراح این پردازنده‌هاست ارجاع داده است. شرکت ARM نیز اخیرا اعلام کرد چه مشکل مذکور را رفع کرده است، با این‌حال به نظر می رسد شرکت‌های سازنده گوشی مثل سامسونگ، شیائومی، اوپو و خود گوگل هنوز نسبت به اعمال تغییرات ARM اقدام نکرده‌اند. 

چند ماه پیش گوگل اعلام کرد که پنج مشکل اساسی در پردازنده‌های گرافیکی Mali پیدا کرده است که همه آن‌ها را به اطلاع مدیران ARM رسانده است. این باگ‌ها از نظر امنیتی خطرناک‌ بودند و باید هرچه سریع‌تر رفع می‌شدند‌. البته تیم ARM سعی کرد در کمترین زمان ممکن به این موضوع رسیدگی کند ولی به نظر می‌رسد که خود شرکت‌های سازنده گوشی هنوز پچ امنیتی ارائه شده توسط ARM را روی گوشی‌های خود اعمال نکرده‌اند‌. 

به گفته یکی از مهندسان گوگل، آسیب‌پذیری کشف‌شده این اجازه را به هکرها می‌دهند که دسترسی کامل به یک سیستم پیدا کنند و درخواست مجوزها در گوشی‌های اندرویدی را دور بزنند. هنوز مشخص نیست که شرکت‌ها سازنده چه زمانی تغییرات جدید را اعمال خواهند کرد. البته به نظر می‌رسد نسخه اسنپدراگون سری گلکسی S22 تحت تاثیر این مشکل قرار نگرفته‌اند و فقط نسخه اگزینوس آن‌هادچار این مشکل شده است. 

منبع: Engadget

برچسب‌ها: ، ،

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید