اپل می خواهد هند را تبدیل به کارخانه جهانی آیفون بکند

افشین نوری
۳ شهریور ۱۴۰۲ - 12:34
اپل

وب‌سایت Moneycontrol گزارش داده است که اپل قصد دارد تولید قطعات داخلی خود در هند را افزایش دهد. اپل ظاهرا برنامه‌های خود را با مقامات وزارت دارایی هند در میان گذاشته است. به نظر می‌رسد که اپل علاقه‌مند به افزایش تولیدات خود در هند است.

طبق این گزارش، مذاکراتی درباره زنجیره تامین اپل و نحوه بومی‌سازی فرآیند تولید در هند انجام شده است. دولت هند ظاهرا قصد ارائه هیچ گونه مشوق مالیاتی به اپل را ندارد، با این حال اپل قصد سرمایه گذاری در هند را دارد.

شیوع مجدد کرونا در چین باعث شد تا خطوط تواید آیفون در چین با اختلال مواجه شد و اپل نتواند به هدفگذاری خود دست یابد. همین موضوع باعث شده تا اپل به فکر تولید بخشی از آیفون‌های خود در هند باشد تا وابستگی خود را از چین کاهش دهد.

موسسه J.P. Morgan نیز در گزارش ماه سپتامبر خود گفته است که اپل قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ حدود ۲۵ درصد از آیفون‌های خود را در هند تولید کند و حالا یک رسانه‌ چینی ادعا کرده است که اپل می‌خواهد تا سال ۲۰۲۷ حدود ۵ درصد از آیفون‌های خود را در هند تولید کند.  

اگر این خبر صحت داشته باشد یک چرخش بزرگ در استراتژی تولید آیفون اپل خواهد بود و می‌تواند باعث رونق کسب و‌کارهای زیادی در هند گردد. این کشور در حال حاضر فقط ۵ درصد از کل آیفون‌های اپل را تولید می‌کند و حالا باید افزایش تعداد کارخانه‌های تولید آیفون در آن باشیم. 

تصمیم اپل برای افزایش تولیدات خود در هند ظاهرا بخشی از استراتژی این شرکت برای تنوع بخشیدن به زنجیره‌ تامین خود است. اکثر تامین کنندگان اپل در چین قرار دارند و به همین خاطر اپل به دنبال کاهش وابستگی خود به چین است. اپل از سال ۲۰۱۷ اقدام به تولید آیفون در هند کرده است. این شرکت هم‌اکنون حدود ۷ درصد از آیفون های خود را در هند تولید می‌کند.

مسلما افزایش تولیدات اپل در هند یک خبر خوب برای صنعت الکترونیک این کشور خواهد بود. طرح PLI دولت هند تاکنون سرمایه‌گذاری زیادی را جذب کرده است. انتظار می رود افزایش تولیدات اپل در هند باعث افزایش شغل و رونق اقتصادی این کشور شود.

هند در سال‌های اخیر مشوق‌های زیادی را برای شرکت‌های خارجی در نظر گرفته است تا آن‌ها تولیدات خود را در داخل این کشور انجام دهند و باید ببینیم که تصمیم جدید اپل چه تاثیری روی رشد اقتصادی هند خواهد داشت.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.