کاوشگر InSight ناسا آخرین تصویر از سطح مریخ را به زمین فرستاد و برای همیشه خاموش شد

افشین نوری
۱ دی ۱۴۰۱ - 11:42

دیروز کاوشگر InSight ناسا آخرین عکس خود را از سطح مریخ به زمین فرستاد. این کاوشگر به پایان عمر خود رسیده است و برای همیشه خاموش خواهد شد. 

ناسا اوایل امسال گفته بود که پنل‌های خورشیدی این‌ کاوشگر بتدریج در حال غبار گرفتن هستند و انتظار می‌رود به‌زودی از کار بیفتند. این کاوشگر در سال ۲۰۱۸ روی سطح مریخ فرود آمد و تا الان بدون وقفه کار کرده است.  البته تیم ناسا تمام تلاش خود را کرده است تا با استفاده از تجهیزاتی، گرد و خاک نشسته روی پنل‌های خورشیدی این مریخ‌نورد را تمیز کنند اما ظاهرا تغییرات فصلی در مریخ باعث شده تا خاک بیشتری روی این پنل‌ها بنشیند و دیگر امکان رسیدن نور خورشید به آن‌ها وجود نداشته باشد. 

ناسا با انتشار پیامی از سوی InSight گفت:

انرژی من رو به پایان است و شاید این آخرین تصویری باشد که از مریخ برایتان می‌فرستم. کن لحظات خوبی در سطح مریخ داشتم و امیدوارم تیم ناسا من را نجات دهند. اما زیاد امیدوار نیستم، بنابراین از اینکه با من همراه بودید ممنونم. ‌

ناسا دیروز اعلام‌کرد که کاوشگر InSight متاسفانه هیچ‌ پاسخی نمی‌دهد و ارتباط آن کاملا قطع شده است. این یعنی اینکه InSight برای همیشه خاموش شده است و شاید تا مدتی نامعلوم روی سطح مریخ باقی خواهد ماند. البته تیم ناسا گفته است که تلاش خواهد کرد با این کاوشگر ارتباط برقرار کند. 

 شاید ناسا بخواهد از روش‌های دیگری برای پاک کردن پنل‌های خورشیدی آن استفاده کند اما این کار بسیار بعید به نظر می‌رسد و خود ناسا نیز امید چندانی به بتزگردان آن ندارد. کاوشگر InSight در سال ۲۰۱۸ برای بررسی فعالیت‌های زلزله‌ای مریخ در سطح این سیاره فرود آمد و این کاوشکر اخیرا بیش از ۱۳۰۰ لرژش را در مریخ ثبت کرده بود که بزرگترین آن‌ها شدتی برابر ۵ داشت. 

ناسا گفته است که کاوشگر InSight دانش ما را درباره سیاره مریخ افزایش داده است و ما اکنون چیزهای زیادی درباره این سیاره و فعایت‌های لرزه‌ای آن داریم. ناسا این کاوشگر را با صرف هزینه ۶۷۵ میلیون دلار ساخت که البته به خاطر نصب کردن برخی ابزارهای اضافی هزینه آن در مجموع به ۸۲۸ میلیون دلار رسید. 

ناسا یک مریخ‌نورد دیگر به نام استقامت نیز روی سطح مریخ دارد و هم‌اکنون در حال جمع‌آوری نمونه‌های سنگی از اعماق این سیاره است. حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که این ماموریت‌ها درنهایت چه نتایجی خواهند داشت.

منبع: Techspot

مطالب مرتبط سایت

پر بحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.