شهردار میامی: ایلان ماسک فقط با ۳۰ میلیون دلار قادر به حفاری تونل شهر خواهد بود

محمدحسین فرقانی
۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - 16:30
ایلان ماسک - بورینگ کمپانی Boring Company

ایلان ماسک روز جمعه این وعده را به شهردار میامی داده بود که شرکتش، بورینگ کمپانی (Boring Company) حاضر است در ازای دریافت تنها ۳۰ میلیون دلار، تونلی ۳٫۲ کیلومتری (۲ مایلی) زیر شهر میامی در ایالت فلوریدا حفاری کند.

این در حالی است که تا پیش از انتشار این وعده، برخی از مسئولین شهرسازی محلی اظهار نموده بودند که برای حفر این تونل، حداقل به یک میلیارد دلار هزینه نیاز است. ماسک همچنین به شهردار میامی این نوید را داد که ساخت این تونل را در تنها ۶ ماه تکمیل خواهد کرد؛ مدت زمانی که تا قبل از این حدود ۴ سال تخمین شده بود. فرانسیس سوارز (شهردار میامی) روز جمعه جزئیات تماس «فوق‌العاده‌اش» را ایلان ماسک را در ویدئویی در توییتر خود منتشر نمود و در آن چنین گفت: «ماسک در صدد است که با به دست گرفتن این پروژه، بیشترین حداکثر بازدهی و سودمندی را با کمترین هزینهٔ ممکن برای ساکنین شهر فراهم کند. ابعاد میزان پولی که می‌توانیم با اجرای این پروژه ذخیره کنیم، بسیار قابل توجه است.»

ایلان ماسک - بورینگ کمپانی Boring Company

ایلان ماسک اولین بار ابراز علاقهٔ خود به حفر تونلی در شهر میامی را در هجدهم ژانویه ۲۰۲۱ در حساب توییترش این‌چنین اعلام کرد:

«ماشین‌ها و کامیون‌هایی که در ترافیک می‌مانند، چندین مگاتن آلودگی متشکل از گازهای سمی وارد هوا می‌کنند؛ اما اگر بورینگ کمپانی بتواند زیر شهر میامی تونلی حفر کند، می‌تواند ضمن حل مشکل ترافیک، مثال خوبی برای دیگر شهرهای جهان برای الگوبرداری باشد.»

ماسک همچنین اضافه کرد که تا قبل از این، با فرماندار ایالت میامی (ران دسانتیس) دربارهٔ این موضوع بحث کرده‌است:

«اگر فرماندار و شهردار میامی با این پروژه موافقت کنند، ما حاضر به انجامش هستیم.»

ایلان ماسک - بورینگ کمپانی Boring Company

سوارز روز جمعه اعلام کرد که با دسانتیس دربارهٔ پروژهٔ بورینگ کمپانی در شهرشان بحث و گفتگو خواهد کرد. او اضافه نمود:

«از نظر من فرصتی استثنایی برای ما بوجود آمده تا با اجرای این پروژه، قدم بزرگی نه تنها برای پیشرفت میامی، بلکه برای کل جهان، برداریم.»

از آنجایی که زیربنای شهر میامی را سنگ آهک تشکیل می‌دهد، حفر تونلی به طول ۲ مایل زیر این شهر کار آسانی نخواهد بود چراکه سنگ آهک دارای ساختاری اسفنجی می‌باشد. این مانع یکی از دلایلی است که در سال ۲۰۱۸ تخمین زده می‌شد تونل مبلغی یک میلیارد دلاری دربرخواهد گرفت. علاوه بر این، یکی دیگر از تونل‌هایی که تا پیش از این در شهر میامی و در نزدیکی بندر این شهر ساخته شده بود، هزینهٔ ۷۰۰ میلیون دلاری برایشان آب خورد؛ اگرچه طول آن از یک مایل (۱٫۶ کیلومتر) هم کمتر بود.

نشریهٔ میامی هرالد (The Miami Herald) روز جمعه گزارش داد که بستر آهکی شهر و بالا آمدن سطح آب دریا موانعی بزرگ برای ساخت تونل مورد نظر است و هنوز مشخص نیست بورینگ کمپانی و مسئولین شهر میامی تا چه حد این موضوعات را در نظر گرفته‌اند.

ایلان ماسک قبلاً دربارهٔ حفر تونل‌هایی به بزرگی و طویلی آسمان‌خراش‌ها نیز بحث و ایده‌پردازی کرده بود.

ایلان ماسک - بورینگ کمپانی Boring Company

بورینگ کمپانی از سال ۲۰۱۶ مشغول اجرای پروژه‌های مربوط به ساخت و ساز در سراسر ایالات متحده بوده‌است. هدف و قلمرو کاری این شرکت با گذر زمان دچار تغییرات و دگرگونی‌هایی هم شده‌است. این روزها، هدف این شرکت ایلان ماسک، ساخت سرویس‌های حمل و نقلی است که از ماشین‌های تسلا برای سفرهای درون‌شهری استفاده می‌کنند. اولین سرویس نامبرده‌شدهٔ این شرکت در نزدیکی انجمن مرکزی لاس وگاس (Las Vegas Convention Center) در دست بهره‌برداری است. این شرکت همچنین در پی حفر تونلی در شهر سن برناردینو ایالت کالیفرنیا می‌باشد.

لازم است ذکر شود شرکت ایلان ماسک بعنوان مالک شرکت بورینگ کمپانی، تجارت تلخ و شکست‌خورده‌ای هم داشته‌است که از میان آنها می‌توان به پروژه‌های لغوشدهٔ شیکاگو و غرب لس آنجلس اشاره نمود.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.