شایعه: اندروید ۱۴ اجازه نصب اپلیکیشن های قدیمی را نخواهد داد

افشین نوری
۵ بهمن ۱۴۰۱ - 22:20

در حالیکه هنوز چند ماه از عرضه اندروید ۱۳ نمی‌گذرد گوگل قصد دارد در اندروید ۱۴ یک قابلیت امنیتی بسیار خوبی ارائه کند.  این سیستم‌عامل مانع از نصب اپلیکیشن‌های قدیمی خواهد شد تا از گسترش بدافزارها جلوگیری کند. 

هرچند اکثر اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور گوگل سالم هستند و حاوی بدافزار نیستند، اما خیلی از ما اپلکیشن‌های موردنیاز خود را به‌صورت جانبی و خارج از اپ استور نصب می‌کنیم. این کار باعث شده گسترش بدافزارها در گوشی‌های اندرویدی می‌شود و ریسک‌های امنیتی خودش را دارد. گوگل می‌خواهد در اندروید ۱۴ این مشکل را حل کند و مانع از نصب اپلیکیشن‌های قدیمی شود. 

به همین‌خاطر گوگل از کاربران خواسته است که اپلیکیشن‌های اندرویدی خود را به‌روزرسانی کنند. در حال حاضر فقط ۵.۲ درصد از دستگاه‌های اندرویدی از اندروید ۱۳ استفاده می‌کنند، بنابراین گوگل ممکن است محدودیت API را تا نسخه ۶.۰ اندروید بالا ببرد تا از گسترش بدافزارها جلوگیری کند.

بدافزارها معمولا در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید نفوذ می‌کند؛ در نتیجه، قابلیت جدید اندروید ۱۴ می‌تواند میزان حملات بدافزاری را به‌شدت  کاهش دهد. این قابلیت خوشبختانه نسخه‌های جدیدتر اندروید را به‌خاطر دریافت منظم آپدیت‌های امنیتی تحت‌تاثیر قرار نخواهد داد. 

گوگل همچنین می‌خواهد گزینه‌ای برای فعال کردن یا غیرفعال کردن این قابلیت ارائه کند تا کاربران کنترل کاملتری روی گوشی اندرویدی خود  داشته باشند. طبق گزارش امرو‌ز، قابلیت مسدود کردن اپلیکیشن‌های قدیمی، در نسخه پیش‌نمایش اندروید ۱۴ در ماه مارس امسال ارائه خواهد شد.

منبع: Gizmichina

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.