سناتورهای آمریکا می خواهند پلتفرم های هوش مصنوعی نظیر ChatGPT به مجوز دولتی نیاز داشته باشند

افشین نوری
۱۸ شهریور ۱۴۰۲ - 18:50
هوش مصنوعی

سناتورهای آمریکا خواستار آن هستند که دولت این کشور یک سازمان جدید برای تنظیم مقررات هوش مصنوعی ایجاد کند و استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی مانند GPT-4 OpenAI را محدود به شرکت‌هایی کند که مجوز دریافت کرده باشند.

طبق این طرح، توسعه اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی نیز به مجوز دولتی نیاز خواهند داشت. بنابراین، شرکت‌هایی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند باید مدل‌های هوش مصنوعی خود قبل از معرفی تست کنند و مشکلات احتمالی آن‌ بعد از راه‌اندازی را اعلام کنند.

شرکت‌ها همچنین باید جزئیات داده‌های آموزشی استفاده‌شده در مدل هوش مصنوعی خود را به‌طور عمومی منتشر کنند و کاربرانی که از این مدل‌ها آسیب می‌بینند، حق دارند که از شرکت سازنده آن شکایت کنند.

به نظر می‌رسد این طرح می‌تواند در زمینه توسعه منطقی هوش مصنوعی مفید و تاثیرگذار باشد، چراکه این‌روزها بحث‌های زیادی در واشنگتن دی‌سی درباره نحوه تنظیم فناوری هوش مصنوعی وجود دارد. قرار است هفته آینده در یک جلسه استماع سنای آمریکا، صحبت‌هایی درباره نحوه پاسخگو کردن شرکت‌ها و دولت‌ها در قبال پلتفرم‌های هوش مصنوعی انجام شود.

ظاهرا افراد سرشناسی مانند مارک زاکربرگ، ایلان ماسک، و مدیران ارشد گوگل، مایکروسافت و انویدیا در این جلسه حضور خواهند داشت. سایر شرکت‌کنندگان این جلسه شامل روسای اتحادیه‌های کارگری و تعدادی از محققان دانشگاهی خواهد بود که از آن جمله می‌توان به Deb Raji از دانشگاه برکلی و Raman Chowdhury رئیس سابق بخش هوش مصنوعی توییتر اشاره کرد.

Anna Lenhart از شرکت IBM گفته است که طرح جدید سناتورهای آمریکا و همچنین حضور متخصصان هوش مصنوعی در کنگره می‌تواند خبر خوبی باشد. با این حال، او هنوز مطمئن نیست که یک نهاد دولتی چگونه خواهد توانست بر نحوه توسعه این فناوری بسیار پیشرفته نظارت کند.

OpenAI به عنوان شرکت سازنده ChatGPT، به‌تازگی پلتفرم ChatGPT Enterprise را عرضه کرد. این پلتفرم برای کسب‌وکارها و شرکت‌های تجاری ارائه شده است.

ChatGPT Enterprise بر پایه مدل زبانی پیشرفته GPT-4 طراحی شده و مهمترین ویژگی آن این است که امنیت بسیار بالایی دارد و از اطلاعات شرکت‌ها محافظت خواهد کرد.

مدیرعامل OpenAI گفته است که این پلتفرم در طول کمتر از یک سال توسعه یافته و برای ساخت آن با بیش از ۲۰ شرکت همکاری کرده است.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.