فناوری پرسرعت و امن لای فای به زودی جایگزین وای فای خواهد شد - تکفارس 
فناوری پرسرعت و امن لای فای به زودی جایگزین وای فای خواهد شد - تکفارس 

فناوری پرسرعت و امن لای فای به زودی جایگزین وای فای خواهد شد

مهدی حلوائی
۲۵ تیر ۱۴۰۲ - 14:23
لای فای

بر اساس گزارش وب‌سایت The Verge، موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) از استاندارد ارتباطی جدید IEEE 802.11bb رونمایی کرده که فناوری نوپای لای فای (Li-Fi) را پوشش می‌دهد. این فناوری به جای استفاده از سیگنال‌های شبکه‌ی بی‌سیم از نور مادون قرمز برای ارسال سیگنال نوری با سرعتی ۱۰۰ برابر سریع‌تر از وای فای استفاده می‌کند.

مطالب مرتبط:

نور می‌تواند سیگنال‌ها را فارغ از اختلال رادیویی به مقصد ارسال کند و از این رو گزینه‌ی مناسب‌تری نسبت به وای فای است. در حال حاضر سیستم آنتن نوری One شرکت pureLiFi، که در ماه فوریه معرفی شده بود، از این فناوری استفاده می‌کند. این ماژول در گوشی‌های هوشمند قابل استفاده است و شرکت سازنده‌ی آن ادعا می‌کند که سرعت انتقال داده‌ی آن از ۱ گیگابت بر ثانیه نیز بیشتر است.

لای فای

هرچند که برد آنتن نوری مذکور تنها ۱۰ فوت بوده و زاویه دید آن هنگام دریافت سیگنال تنها ۲۴ درجه است اما سرعت دانلود این ماژول ۲۲۴ گیگابیت بر ثانیه است که بسیار بیشتر از ۳۰ گیگابیت فناوری وای فای ۷ است. فناوری لای فای همچنین از نظر امنیتی در سطح بالاتری قرار می‌گیرد و به لطف سرعت بالاتر و تاخیر کمتر خود در بخش‌هایی مانند محصولات واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و گیمینگ بسیار کاربردی‌تر از وای فای است. انتظار می‌رود که در آینده شاهد به‌کارگیری این فناوری در دستگاه‌های مختلف باشیم.

منبع: PhoneArena

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید