گزارش: میلیاردرهای دنیا ۴۳۳ میلیارد دلار از ثروت خود را در سال ۲۰۲۲ از دست داده‌اند

7 دی 1401 - 20:29

ما در سال ۲۰۲۲ شاهد کاهش ارزش بازار اکثر شرکت‌های فناوری بودیم و این موضوع باعث شده تا ارزش دارایی صاحبان این شرکت‌ها نیز با افت قابل‌توجهی مواجه شود. 

شیوع ویروس کرونا در سال‌های گذشته هرچند از نظر سلامتی مشکلاتی را برای مردم ابجاد کرد اما شرکت‌های فناوری توانستند از این فرصت استفاده کرده و دستگاه‌های متناسب با شرایط کرونا روانه بازار کنند. این شرایط باعث رونق گرفتن سرویس‌های آنلاین شد و شرکت‌های فناوری به سودآوری خوبی دست یافتند. به‌لطف اینترنت، کاربران می‌توانستند در شرایط کرونا در خانه بمانند و کارهای خود را از راه دور انجام دهند یا با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند. همین موضوع باعث شد تا ارزش سهام شرکت‌هایی مثل، اپل، آمازون و گوگل بالا برود. 

اما در سال ۲۰۲۲ و با فروکش کردن تدریجی کرونا، ما شاهد بازگشت مردم به سر کار و زندگی عادی‌شان بودیم و این اتفاق باعث کاهش استفاده از سرویس‌های آنلاین و دستگاه‌های کامپیوتر و موبایل و لپ تاپ شد و در نتیجه از درآمد شرکت‌ها کاسته شد و به تبع آن قیمت سهام شرکت‌های فناوری نیز افت کرد. بنابراین از آنجاییکه بخش بزرگی از ثروت میلیاردهای دنیا وابسته به سهام شرکت‌های بزرگ فناوری بود این موضوع باعث کاهش ارزش دارایی آن‌ها شد. 

واشینگتن پست گزارش داده است که میلیاردهای دنیا در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۴۳۳ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده‌اند. ایلان ماسک ۱۳۲ میلیارد دلار در سال جاری از دست داده است. ماسک برای خرید توییتر مجبور شد بخش بزرگی از سهام‌ تسلا خود را بفروشد و این موضوع باعث کاهش ارزش سهام‌ تسلا شد. 

جف بزوس رئیس آمازون حدود ۸۴ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده است و ارزش دارایی او اکنون به ۱۰۸ میلیارد دلار رسیده است. آمازون امسال عملکرد خوبی نداشت و با افت قابل‌توجه ارزش سهام خود مواجه شد.

مارک زاکربرگ مدیرعامل متا نیز ۸۰ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده است و خود شرکت متا یکی از بدترین سال‌های خود را تجربه کرد. این شرکت به خاطر عدم موفقیت پروژه متاورس با شکست بزرگی مواجه شد و ضرر و زیان زیادی را به بار آوررد. همچنین دو تا از موسسان گوگل یعنی سرگی برین و لری پیچ در مجموع ۸۸ میلیارد دلار از ثروت خود را در سال ۲۰۲۲ از دست داده‌اند. 

بیل گیتس و اسیو بالمر از مدیران مایکروسافت نیز به‌ترتیب ۲۸ و ۲۰ میلیارد دلار از ثروت خود را از دست داده‌اند. البته مایکروسافت به خاطر توسعه کسب‌وکار ابری خود توانسته در وضعیت نسبتا خوبی نسبت به سایر شرکت‌ها قرار داشته باشد و باید ببینیم که عملکرد این شرکت و سایر شرکت‌های فناوری در سال ۲۰۲۳ چگونه خواهد بود.

 منبع: Gizchina

برچسب‌ها: ،

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید