پرتاب راکت اسپیس ایکس حامل شهروندان عادی به فضا

25 شهریور 1400 - 21:56
راکت اسپیس ایکس

اسپیس ایکس برای اولین بار چهار شهروند بدون تجربه‌ی فضانوردی را در روز چهارشنبه به فضا فرستاد. این ماموریت که اینسپیریشن 4 (Inspiration 4) نام داشته، جدیدترین تلاش اسپیس ایکس برای عادی‌سازی سفرهای فضایی برای گردشگران است.

راکت فالکون 9 اسپیس ایکس در ساعت 8:02 به وقت منطقه شرقی از سکوی پرتاب 39A این شرکت در مرکز فضایی کندی ناسا به آسمان پرتاب شد. جرد آیزاکمن، موسس شرکت Shift4 Payments، به همراه سه نفر دیگر مسافرین این سفر فضایی بودند. سرنشینان درون کپسول کرو دراگون رزیلینس ( Resilience) شرکت اسپیس ایکس، که سال گذشته از آن برای پرتاب چهار تن از دولتمردان آمریکا به فضا استفاده شده بود، قرار گرفتند.

قرار است که این کپسول مدار را به مدت سه روز در فاصله‌ی 360 مایلی از زمین دور بزند. این دورترین سفر فضایی‌ انسان است که از زمان سفر فضایی ناسا برای تعمیر تلسکوپ هابل در سال 2009 انجام گرفته است. تنها 9 دقیقه پس از بلندشدن از زمین، اولین پرتاب‌گر فالکون از کپسول جدا شد و در اقیانوس اطلس فرود آمد. دومین پرتاب‌گر این راکت نیز دقایقی بعد پس از جداشدن از کپسول به سمت زمین بازگشت.

اولین سفر فضایی شهروندان عادی با راکت اسپیس ایکس

این ماموریت با هدف درآمدزایی برای بیمارستان کودکان St. Jude، که به عنوان مرکز تحقیقاتی فعالیت داشته و درمان کودکان سرطانی را نیز به‌صورت رایگان انجام می‌دهد، صورت گرفت. آیزاکمن مبلغ 100 میلیون دلار را به این بیمارستان اهدا کرد و با پایان این ماموریت، 100 میلیون دلار دیگر را نیز در اختیار این بیمارستان قرار خواهد داد. در حال حاضر این ماموریت 30.8 میلیون دلار درآمدزایی داشته است.

هنوز مشخص نیست که این کپسول در چه زمانی به اتمسفر زمین برخواهدگشت اما در صورتی که آب و هوا برای این بازگشت نامساعد باشد، رزیلینس می‌تواند تا 1 هفته در مدار زمین حضور داشته باشد.

نظر شما در مورد پرتاب شهروندان عادی به فضا چیست؟ آیا اسپیس ایکس در عادی‌سازی سفرهای فضایی موفق خواهد بود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: The Verge

برچسب‌ها: ، ،

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.