تماشا کنید: زندگی نامه رابرت اوپنهایمر، مرد بمب‌ها

مهدی ملکی
۹ شهریور ۱۴۰۲ - 13:42
رابت اوپنهایمر

جولیوس رابرت اوپنهایمر در ۲۲ آپریل سال ۱۹۰۴ و در شهر نیویورک به دنیا آمد. پدر و مادر مهاجر اوپنهایمر یهودی آلمانی بودند که پدر او با نام جولیوس، وارد کننده ثروتمند پارچه بود و مادرش با نام Ella (nee Friedman) در زمینه نقاشی فعالیت می‌کرد.

پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه هاروارد، اوپنهایمر به انگلستان سفر کرد و در دانشگاه کمبریج که مکانی برای ادامه تحقیقات اتمی او در آزمایشگاه Caverdish بود به تحصیل پرداخت. اوپنهایمر در طول زندگی خود با دوره‌ای متوالی از افسردگی دست و پنجه نرم می‌کرد. 

در سال ۱۹۳۹، اوپنهایمر با Katherine Puening آشنا شد؛ دانشجوی دانشگاه Berkely که ریشه‌های او نیز مانند تتلاک در خاک سیاست‌های کومونیستی رشد کرده بود. رابرت و کاترین در سال ۱۹۴۰ باهم ازدواج کردند که حاصل آن، یک پسر با نام پیتر بود که در سال ۱۹۴۱ به دنیا آمد و دختری با نام کاترین که ۳ سال بعد از پیتر چشم به جهان گشود.

نتایج تلاش‌های اوپنهایمر و سایر دانشمندان، به انفجار اولین بمب اتم در صحرای Jornada del Muerto که در New Mexico واقع شده است منجر شد و براساس شعری از John Donne، نامی تحت عنوان «Trinity» به آن داده شد. ادامه این ماجرا را در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • حج حسین گفت:

    هایزنیرگ فیزیکدان برتر آلمان نازی که اولین فردی بود که به علم این سلاح دست پیدا کرد و آمریکایی ها از ترسشون رفتن سراغش و مستقیم ازش پرسیدن تصمیمش چیه برا ساخت این سلاح:
    دنیای بی عاطفه ای شده🫠

  • قلعه حیوانات گفت:

    یه مستند داره به اسم To End All War Oppenheimer and the Atomic Bomb که همین دوماه پیش اومد بیرون که خوده نولان هم توش صحبت میکنه از دوران بچگیشو تا مرگ اوپنهایمرو توضیح میده که به نظرم قبل از دیدن فیلم نولان باید مستندشو حتما دید