بی ام و تولید انبوه خودروی BMW iX5 با سوخت هیدروژنی را شروع کرد

افشین نوری
۱۵ آذر ۱۴۰۱ - 13:01

شرکت بی ام و سال گذشته یک خودرو سوخت هیدروژنی به نام BMW iX5 معرفی کرد که در تعداد محدودی تولید شد، اما حالا این خودرو بعد از گذارندن مراحل توسعه نهایی وارد فاز تولید انبوه شده است. 

خودروی مفهومی BMW iX5، نوع دیگری از خودروهای الکتریکی است که بر پایه سوخت هیدروژن طراحی شده و مجهز به دو موتور الکتریکی با مجموع توان ۳۶۹bhp است. این خودرو انرژی خود را به جای باتری‌های الکتریکی از سوخت هیدروژنی تامین خواهد کرد. در این نوع خودروها، جریان الکتریسیته در اثر واکنش شیمیایی هیدروژن ذخیره شده در خودرو و اکسیژن هوا تولید خواهد شد که منجر به تولید جریانی معادل  ۱۲۵ کیلووات خواهد گردید. 

یکی از مزیت‌های این روش آن است‌که از آن می‌توان برای گرم کردن داخل خودرو نیز استفاده کرد. سلول سوخت هیدروژنی BMW iX5  ظاهرا با همکاری شرکت تویوتا ساخته خواهد شد که در مجموع حدود ۶ کیلوگرم هیدروژن را در خود ذخیره خواهد کرد.

مزیت دیگر سوخت هیدروژنی این است که برخلاف باتری‌های الکتریکی، در درجه حرارت‌های بسیار بالای تابستان و بسیار پایین زمستان عملکرد خود را از دست نخواهد داد و در نتیجه خودرو قادر خواهد بود مسافت‌های طولانی‌تری را طی کند‌.

ضمن اینکه دیگر نیازی به باتری‌های سنگین لیتیومی در خودروهای الکتریکی نخواهد بود و این موضوع باعث سبک‌تر شدن خودرو خواهد شد. بی ام و قصد دارد از این سیستم سوخت در  سایر خودروهای خودش نیز استفاده کند. 

منبع: Gizmochina

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.