گوگل: سرویس یوتیوب شورتس ۲ میلیارد بازدید در ماه دارد - تکفارس 
گوگل: سرویس یوتیوب شورتس ۲ میلیارد بازدید در ماه دارد - تکفارس 

گوگل: سرویس یوتیوب شورتس ۲ میلیارد بازدید در ماه دارد

افشین نوری
۴ مرداد ۱۴۰۲ - 10:51
یوتیوب شورتس

یوتیوب هرچند یکی از قدیمی‌‌ترین پلتفرم‌های اجتماعی است اما اخیرا در رقابت با تیک تاک عقب مانده است و به همین خاطر مدیران این شرکت قصد دارند که قابلیت‌های جدیدتری را به پلتفرم خود اضافه کنند. 

گوگل اعلام کرده که هر ماه بیش از ۲ میلیارد نفر وارد سرویس یوتیوب شورتس می شوند و ویدیوهای آن را تماشا می کنند. این باعث موضوع برتری شورتس نسبت به رقبایی مانند تیک تاک و ریلز شده است. این عدد در مقایسه با ۱.۵ میلیارد کاربرماهانه شورتس در سال گذشته بسیار قابل‌توجه است.

گوگل همچنین گفته است که سرویس یوتیوب در طول سه ماهه دوم ۲۰۲۳ حدود ۷.۶۷ میلیارد دلار درآمد تبلیغات داشته است که فراتر از برآوردهای تحلیلگران بوده و رشدی ۴ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

یوتیوب تصمیم دارد امکان درآمدزایی از سرویس ویدیوهای کوتاه شورتس (Shorts) را برای کاربران و خالقان محتوا فراهم کند. در همین راستا، سرویس شورتس قرار است از سال ۲۰۲۳ به برنامه Partner یوتیوب بپیوندد. در این برنامه، خالقان محتوا قادر خواهند بود تا از طریق پخش تبلیغات در ویدیوهای خود درآمد کسب کنند. در حال حاضر، کاربران امکان کسب درآمد از طریق دریافت حق اشتراک و فروش برخی کالاها را دارند و به این ترتیب خالقان محتوا از راه‌های مختلفی قادر به درآمدزایی از سرویس شورتس خواهید بود. 

گوگل علاوه بر تبلیغات، از روش‌های دیگری نیز برای درآمدزایی از یوتیوب استفاده کرده است. این شرکت در ماه آوریل، شروع به عضه پیش‌فروش اشتراک NFL Sunday Ticket کرد که در پاییز پخش خواهد شد. یوتیوب همچنین با شرکت Warner Bros. Discovery به توافق رسیده تا یک پکیج Max-NFL Sunday Ticket را در یوتیوب تی‌وی ارائه کند.

گوگل در سه ماهه منتهی به ژوئن امسال درآمدی بالغ بر ۷۴.۶ میلیارد دلار داشته است که بسیار بیشتر از درآمد ۶۹.۷ میلیارد دلاری آن که در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ است. سهام آلفابت نیز بهد از اعلام این خبر حدود ۷ درصد افزایش یافت.

لازم به ذکر است که یوتیوب هم‌اکنون در سرویس شورتس ۵۵ درصد درآمد را برای خودش برمی‌دارد و ۴۵ درصد را به خالقان مختوا می‌دهد، اما در خود پلتفرم یوتیوب این نسبت کاملا برعکس است و ۵۵ درصد را به خالقان محتوا می‌دهد و ۴۵ درصد را خودش برمی‌دارد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید