ای ام دی تراشه رایزن ۷ ۷۷۰۰ را برای پلتفرم AM5 در دست ساخت دارد

مهدی حلوائی
۲ آبان ۱۴۰۱ - 14:23

هرچند که نرخ استفاده از پلتفرم AM5 کماکان پایین است اما به‌نظر می‌رسد که ای ام دی سعی دارد تا با عرضه‌ی نسخه‌ی غیر X تراشه‌ی رایزن ۷ ۷۷۰۰ تا حدودی این مشکل را برطرف کند.

مطالب مرتبط:

بر اساس گزارش Momomo_US، افشاگر مشهور، ای ام دی تراشه‌ی رایزن ۷ ۷۷۰۰ را در دست ساخت دارد. این تراشه نسبت به نسخه‌ی X دارای توان مصرفی کمتری بوده و احتمالاً قیمت آن نیز کمتر خواهد بود. به‌طور کلی تمامی تراشه‌های غیر X ای ام دی نسبت به نسخه‌های استاندارد با قیمت کمتری در دسترس قرار می‌گیرند. در حال حاضر هنوز مشخصات این تراشه فاش نشده است.

تراشه‌های دسکتاپ سری رپتور لیک اینتل به‌طور میانگین ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار ارزان‌تر از پردازنده‌های Zen 4 شرکت هستند و همین موضوع باعث خواهد شد تا کاربران به خرید تراشه‌های نسل جدید اینتل ترغیب شوند. از این رو در صورتی که ای ام دی موفق شود تا تراشه‌ی ۶۵ واتی نسبتاً قدرتمند و مقرون‌به‌صرفه‌ای را به بازار عرضه کند، احتمالاً در این بخش توان رقابت با اینتل را خواهد داشت.

رایزن 7 7700

هرچند که عملکرد تراشه رایزن ۷ ۷۷۰۰ احتمالاً تا حد زیادی مشابه رایزن ۷ ۷۷۰۰X خواهد بود اما عرضه‌ی چنین تراشه‌ای با قیمت کمتر از نسخه‌ی X کمی عجیب به‌نظر می‌رسد چرا که رایزن ۷ ۷۷۰۰X به‌تازگی روانه‌ی بازار شده و به خوبی شکاف میان دو تراشه‌ی اینتل Core i7-13700K و Core i5-13600K در بنچمارک‌های گیمینگ را پوشش داده است.

تراشه‌های ای ام دی از نظر نسبت قدرت به مصرف انرژی بسیار بهتر از پردازنده‌های اینتل عمل می‌کنند و این شرکت به جای کاهش قیمت سایر تراشه‌های خود می‌تواند با عرضه‌ی یک تراشه‌ی اقتصادی به سود خوبی دست پیدا کند. با این وجود، عجله‌ی ای ام دی برای عرضه‌ی یک محصول قدرتمند اما ارزان برای ترغیب کاربران اینتل به استفاده از تراشه‌های خود ممکن است که برای این شرکت مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

منبع: Wccftech

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.