مدیر ارشد مالی هواوی سرانجام بعد از سه سال بازداشت در کشور کانادا آزاد شد

4 مهر 1400 - 10:22
وانژوا

منگ وانژوا (Meng Wanzhou)، مدیر ارشد مالی هواوی، سرانجام بعد از سال‌ها بازداشت توسط دولت کانادا آزاد شد. منگ وانژوا در اول سپتامبر سال ۲۰۱۸ در ونکوور کانادا دستگیر شد و نزدیک به ۱۰۳۰ روز را در بازداشت سپری کرد. حالا با تلاش‌های دولت چین، او با یک پرواز چارتری دولت این کشور، کانادا را ترک کرده و از طریق مغولستان وارد چین شده است.

وکیل هواوی قبلا با انتشار بیانیه‌ای گفته بود که خانم وانژوا گناهکار شناخته نشده است و طبق توافقی که با وزارت دادگستری آمریکا صورت گرفته او دیگر تحت پیگرد قانونی دولت آمریکا قرار ندارد. به گفته او، در طول چهارده ماه گذشته هیچ مدرکی علیه خانم وانژوا ارائه نشده بود.

مطالب مرتبط:

به گزارش شبکه CCTV چین، هوا چونینگ (Hua Chunying) سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است:

موضع چین در قبال ماجرای خانم منگ وانژوا واضح و روشن است. اتهام دولت آمریکا علیه او کاملا ناموجه و غیر قابل‌باور بود. حتی شرکت HSBC که آمریکا آن را متهم شناخته بود مدارک کافی برای اثبات بی‌گناهی خانم وانژوا ارائه کرده است. رفتار آمریکا و کانادا در این ماجرا غیر قابل‌پذیرش است.

وانژوا

هواوی نیز با انتشار بیانیه‌ای گفته است:

ما نسبت به بازگشت سالم خانم وانژوا به چین و همچنین به آغوش خانواده‌اش خوشحال هستیم. هواوی به تلاش‌های خود برای دفاع از حقوق خود در دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک ادامه خواهد داد.

وکیل هواوی نیز گفته است:

من بسیار خوشحال هستیم که خانم وانژوا آزاد شدند. ما به توافق خوبی با وزارت دادگستری آمریکا برای بازگرداندن ایشان رسیدیم و این توافق به تائید قاضی دادگاه نیویورک نیز رسید. براساس این توافق، خانم وانژوا دیگر تحت پیگرد قانونی دولت آمریکا قرار ندارد و ایشان در هیچ موردی متهم شناخته نشدند. حالا او به کشور خودش و آغوش خانواده‌اش بازگشته است و ما از این بابت خوشحال هستیم.

خبرگزاری شینهوا امروز صبح گزارش داد که در سایه تلاش‌های دولت چین، خانم منگ وانژوا کشور کانادا را با یک پرواز چارتری دولت چین ترک کرده و چند ساعت پیش وارد چین شده است.

منبع: Gizchina

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.