احتمالاً سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود - تکفارس 
احتمالاً سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود - تکفارس 

احتمالاً سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال تاریخ خواهد بود

حامد شهرزاد
۲ دی ۱۳۹۹ - 08:00
2020

سال ۲۰۲۰ از بسیاری از جهات سال فوق‌العاده‌ای بوده است و با وجود آنکه تنها چند روز به پایان امسال مانده است، سال ۲۰۲۰ یک شگفتی دیگر آفریده است: امسال احتمالاً به‌عنوان گرم‌ترین سال تاریخ ثبت خواهد شد.

پیش‌ از این، سال ۲۰۱۶ این عنوان برجسته را در اختیار داشت ولی رکوردهای گرمایش جهانی هر روز سریع‌تر شکسته می‌شوند. قبل از سال ۲۰۱۶، سال ۲۰۱۵ این عنوان را در اختیار داشت و قبل از آن، این عنوان از آن سال ۲۰۱۰ بود. البته این‌ها رکوردهایی نیست به شکسته شدنشان افتخار کنیم. اما متأسفانه این واقعیتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. آب‌وهوا با سرعت وحشتناکی در حال گرم شدن است و ما برای کاهش سرعت آن کم‌کاری می‌کنیم. با وجود آنکه از مضرات گرمایش جهانی برای موجودات زنده و زمین باخبریم و دی‌اکسید کربن بسیار کمتری نسبت به سال گذشته تولید می‌کنیم اما ما هنوز ۴۰ میلیارد تن CO2 تولید می‌کنیم.

البته هنوز هم این احتمال وجود دارد که سال ۲۰۲۰ گرم‌ترین سال ثبت‌شده نباشد. به عبارت دقیق‌تر، سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) به امسال ۵۴ درصد احتمال سبقت و رسیدن جایگاه برتر را می‌دهد، این بدان معناست که ۴۶ درصد احتمال دارد که سال ۲۰۲۰ تنها رتبه دوم گرم‌ترین سال ثبت‌شده باشد. این موضوع ممکن است ازنظر فنی خبر خوبی باشد، اما در واقع این‌گونه نیست.

April-2020-Global-Temperature-Departures-from-Average-Map

امسال شاهد گرم‌ترین اقیانوس‌ها بوده‌ایم

در واقع قرار بود امسال یک سال خنک‌تر باشد. الگوی هوای La Niña نسبتاً قوی در حال اجرا بود که تأثیر سردی در قسمت‌های شرقی و مرکزی اقیانوس آرام داشته است. اما بقیه جهان بسیار گرم‌تر از حالت عادی بودند (شمال روسیه به‌طور متوسط منفی ۱۳ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از حالت عادی بود) و در مجموع می‌توان گفت که سیاره زمین بسیار گرم شده است. در واقع، علی‌رغم وجود الگوی هوای قوی La Niña، امسال شاهد گرم‌ترین اقیانوس‌ها بوده‌ایم.

سازمان هواشناسی جهانی پیش‌بینی کرده است که سال ۲۰۲۰ بیش از ۱.۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح پایه ۱۸۵۰-۱۹۰۰ باشد. باید تا ژانویه منتظر بمانیم تا بدانیم که امسال در چه قسمتی از کتاب رکوردها ثبت خواهد شد اما خواه رکورد را بشکنیم یا نه، سال ۲۰۲۰ یک سال بسیار گرم بوده است.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید