منتظر پردازنده‌های Arrow Lake اینتل با نام Core Ultra 200 باشید - تکفارس 
منتظر پردازنده‌های Arrow Lake اینتل با نام Core Ultra 200 باشید - تکفارس 

منتظر پردازنده‌های Arrow Lake اینتل با نام Core Ultra 200 باشید

افشین نوری
۱۲ فروردین ۱۴۰۳ - 08:31
Core Ultra 200

اینتل قرار است پردازنده‌های Arrow Lake را در سال جاری معرفی کند و حالا به نظر می‌رسد که آ‌ن‌ها را با نام Core Ultra 200 عرضه خواهد کرد.

در واقع پردازنده‌های Arrow Lake دومین نسل از سری جدید پردازنده‌های Core Ultra اینتل خواهد بود و جایگزین Meteor Lake خواهد شد.

گفته می‌شود پردازنده‌های Arrow Lake به عنوان نسل ۱۵ تراشه‌های اینتل، از ۲۴ هسته‌‌ی مرکزی (۸P+16E) و ۴ هسته‌ی گرافیکی Xe تشکیل خواهند شد و نکته‌ی جالب در مورد آن‌ها، استفاده‌ از تعداد هسته‌ی یکسان در بین تمامی آن‌هاست.

ظاهرا سری Arrow Lake بر پایه‌ی فرآیند تولید ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد و احتمالا در نسخه‌های زیر عرضه خواهد شد:

  • ارو لیک اس ۲۴ (۸P+16E)/ 4 هسته‌ی Xe/ توان مصرفی ۱۲۵ وات
  • ارو لیک اس ۲۴ (۸P+16E)/ 4 هسته‌ی Xe/ توان مصرفی ۶۵ وات
  • ارو لیک اس ۲۴ (۸P+16E)/ 4 هسته‌ی Xe/ توان مصرفی ۳۵ وات

پردازنده‌های Arrow Lake عملکرد بهتری نسبت به Meteor Lake خواهند داشت و از معماری جدید Lion Cove برای هسته‌های P  بهره خواهند برد. طبق اطلاعات فاش شده، این سری دارای افزایش دو رقمی در IPC خواهد بود و همچنین از معماری جدیدی برای هسته‌های E استفاده خواهد کرد.

سری Arrow Lake ظاهرا از LGA 2551 بهره خواهد برد و پبش‌بینی می‌شود که نیمه دوم ۲۰۲۴ عرضه شود. اینتل پس از عرضه به‌موقع پردازنده‌های اولترا کور “Meteor Lake”، نشان داد که میتواند به نقشه راه خود عمل کند، اکنون تیم اینتل نیاز دارد تا مطمئن شود پردازنده نسل بعدی Lunar Lake نیز بتواند در عرصه رقابت خوب ظاهر شود.

بعد از عرضه نه چندان دلچسبِ پردازنده Meteor Lake، پت گلسینگر (مدیرعامل اینتل) و تیمش خود را برای عرضۀ پردازنده نسل پانزدهمی Arrow Lake آماده میکنند. این پردازندها به عنوان پلتفرمی مخصوص لپ‌تاپ عرضه خواهد شد و شامل nodeهای پردازش بهتر و طراحی هسته ارتقا یافته خواهد بود.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید