پردازنده های Meteor Lake و Emerald Rapids اینتل ۲۳ آذر رونمایی می شوند

افشین نوری
۱۰ آبان ۱۴۰۲ - 08:12
اینتل

اینتل اعلام کرده است که رویداد “AI Everywhere” این شرکت برای معرفی پردازنده‌های Intel Core Ultra و نسل پنجم Xeon (Emeralds Rapids) در روز ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) ساعت ۱۰ صبح به وقت آمریکای شرقی برگزار خواهد شد.

همانطور که از نام رویداد مشخص است، موضوع اصلی آن هوش مصنوعی خواهد بود.Meteor Lake اولین نسل از پردازنده‌های اینتل خواهد بود که برند جدید Core Ultra را خواهند داشت. این یک تغییر بزرگ پس از استفاده از عبارت Core i در ۱۵ سال گذشته است.

برخلاف شایعات، Meteor Lake به طور انحصاری در فضای دسکتاپ باقی خواهد ماند. بنابراین ما Meteor Lake را فقط به شکل دسکتاپ خواهیم دید.

محصول دیگر اینتل، پردازنده‌های نسل پنجم Xeon Emerald Rapids است که جایگزین نسل چهارم Xeon Sapphire Rapids خواهند شد. Sapphire Rapids نمونه‌ مرکز داده پردازنده‌های Alder Lake هستند که از هسته‌های Golden Cove استفاده می‌کنند.

پردازنده های Meteor Lake و Emerald Rapids اینتل مسیر راحتی پیش‌رو نخواهند داشت. AMD در حال توسعه تراشه‌های جدید Ryzen 8000 (Strix Point) و EPYC Turin برای رقابت با Meteor Lake و Emerald Rapids است.

وب‌سایت DigiTimes ادعا کرده است که پردازنده‌های نسل Meteor Lake اینتل با استفاده از فناوری ۵ نانومتری TSMC ساخته خواهند شد. ظاهراً اینتل برای رقابت با پردازنده‌های نسل بعدی M2 اپل از این فناوری استفاده خواهد کرد.

اینتل اخیرا در کنفرانس اختصاصی خود گفته یود که توسعه پردازنده‌های Meteor Lake به‌خوبی پیش می‌رود و این تراسه‌عای با استفاده از فناوری ۷ نانومتری ساخته خواهند شد. Meteor Lake اسم‌ رمز پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل است که بعد از نسل ۱۳ با اسم رمز Raptor Lake در سال ۲۰۲۳ معرفی خواهد شد.‌

پت گلسینگر مدیرعامل اینتل گفته است که پردازنده‌های Meteor Lake با موفقیت روی دستگاه‌های ویندوز و لینوکس تست شده‌اند و این موفقیت نشا‌ن‌دهنده سلامت فناوری Meteor Lake است. حالا وب‌سایت DigiTimes ادعا کرده است که اینتل می‌خواهد این پردازنده‌ها را با استفاده از فناوری ۵ نانومتری TSMC بسازد.

این وب‌سایت همچنین گفته است که اینتل ممکن است فناوری ۴ نانومتری TSMC را نیز برای این منظور در نظر داشنه باشد. در هر حال به نطر می‌رسد که این شرکت قصد رقابت با تراشه‌های ۳ نانومتری اپل ا نخواهد داشت و‌ به همان فناوری‌های ۴ یا ۵ نانومتری برای Meteor Lake اکتفا خواهد کرد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.