اینتل فناوری ۳ نانومتری خود را برای مشتریان بیشتری عرضه می‌کند

افشین نوری
۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - 13:10
اینتل

اینتل و شرکت Synopsys این هفته اعلام کردند که همکاری خود را به فناوری‌‌های ۳ نانومتری و ۱۸A اینتل گسترش می‌دهند. طبق این قرارداد، Synopsys قرار است اینترفیس استاندارد خود را برای کلاس ۳ نانومتری و ۱.۸ نانومتری اینتل توسعه دهد. اینتل همچنین گفته است که قصد ارائه فناوری ۳ نانومتری خود برای مشتریان بیشتری دارد.

همکاری اینتل با Synopsys، این شرکت را قادر خواهد ساخت تا فناوری ۳ نانومتری خود را برای طیف وسیع‌تری از مشتریان عرضه کند.

فناوری ۳ نانومتری اینتل در مقایسه با نسل قبلی خود ۱۸ درصد عملکرد یهتر در هر وات ارائه می‌کند. اینتل تاکنون هیچ محصول مشتری‌محوری بر پایه این فناوری معرفی نکرده است، اما سه تراشه دیتاسنتر که عبارتند از پردازنده‌های Granite Rapids با نام تجاری Xeon و پردازنده‌های Sierra Forest و همچنین یک پردازنده سفارشی برای یک پایگاه داده ابری عرضه کرده است.

لازم به ذکر است که فناوری ۱۸A اینتل نیز یک نسخه پبشرفته‌تر فناوری ۲۰A این شرکت است که بهبود عملکرد تا ۱۰ درصد در هر وات را وعده می‌دهد.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی Synopsys از فناوری ۳ نانومتری اینتل استفاده خواهد کرد، اما ظاهرا قرار است تولید آن را از سال جاری شروع کند. فناوری ۱۸A اینتل نیز احتمالا در نیمه دوم ۲۰۲۴ آماده تولید خواهد شد.

اپل قرار است امسال از فناوری ۳ نانومتری TSMC در تراشه A17 بایونیک و M3 خود استفاده کند. البته برخی شرکت‌ها مثل کوالکام و مدیاتک احتمالا استراتژی دو منبع تولید را اتخاذ خواهند کرد و ممکن است از فناوری ۳ نانومتری GAA سامسونگ میز در کنار فناوری ۳ نانومتری TSMC استفاده کنند.

در حال حاضر، قیمت وافرهای ۳ نانومتری TSMC حدود ۲۰ هزار دلار است که برای اکثر سازندگان گوشی‌های اندرویدی قیمت بسیار بالایی است. با این حال، گفته می‌شود که کوالکام در تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۴ خود از نسخه پیشرفته این فناوری با نام N3E استفاده خواهد کرد.

در این بین، فناوری ۳ نانومتری GAA سامسونگ در حال نشان دادن جذابیت‌های خود برای شرکت‌های سازنده است و هرچند به نظر نمی‌رسد در سال جاری میلادی از این فناوری در گوشی‌های هوشمند استفاده شود اما در سال‌ آینده چیزهای زیادی از آن خواهیم شنید.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.