اسپیس ایکس بیش از ۱۰۰۰ تغییر در راکت بعدی استارشیپ ایجاد می کند

افشین نوری
۶ تیر ۱۴۰۲ - 15:35
استارشیپ

اسپیس ایکس قصد دارد در دومین پرتاب راکت استارشیپ تغییرات زیادی ایجاد کند. این تغییرات شامل تغییر یک اساسی در نحوه جدا شدن دو مرحله راکت، بهبود سیستم پیشرانه راکت و استحکام سکوی پرتاب راکت در جنوب تگزاس برای مقاومت در برابر انفجار ۳۳ موتور اصلی می‌شوند.

ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس ایکس گفته است «در پرتاب بعدی استارشیپ تفییرات زیادی رخ خواهد داد که تعداد آن‌ها بیش از هزار تغییر می‌شود. بنابراین من فکر می‌کنم که احتمال رسیدن این راکت به مدار بسیار بیشتر از پرتاب قبلی است. احتمال آن شاید ۶۰ درصد باشد، اما همه چیز بستگی به این دارد که راکت در مرحله جدا شدن چقدر خوب عمل کند.»

ماسک روز شنبه در گفتگو با اشلی ونس، روزنامه نگار مطرح، برخی از این تغییرات را توضیح داد و گفت که پرتاب بعدی راکت استارشیپ و بهبود سکوی پرتاب آن در جنوب تگزاس حدود شش هفته دیگر طول خواهد کشید.

استارشیپ طوری طراحی شده که می‌تواند مجددا استفاده شود. اسپیس ایکس می‌خواهد از این راکت برای ارسال ماهواره‌ها به مدار زمین و در نهایت برای حمل محموله و فضانوردان ناسا به ماه و کره مریخ استفاده کند. هدف بلندمدت اسپیس‌ ایکس جایگزین کردن راکت فالکون ۹ و کپسول دراگون کرو با راکت پیشرفته و قدرتمند استارشیپ است.

اسپیس ایکس از نتایج اولین پرتاب آزمایشی استارشیپ در تاریخ ۲۰ آوریل کاملا راضی است. این پرتاب تا ارتفاع ۲۴ مایلی (۳۸ کیلومتری) انجام شد اما پس از خرابی موتور از کنترل خارج گردید. این آزمایش، رکورد بزرگترین و قدرتمندترین راکتی که تا به حال پرتاب شده را به ثبت رساند؛، یعنی راکتی با ارتفاع ۳۹۴ فوت (۱۲۰ متر) و نیروی پیشران حدود ۱۵ میلیون پوند.

در هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم پرتاب دوم این راکت چقدر موفقیت آمیز خواهد بود.

منبع: Arstechnica

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.