اپل در انتظار افزایش فروش

علی اسکندری
۱ مرداد ۱۳۹۸ - 23:00

اگر بخواهیم از برترین شرکت‌های تکنولوژی حال حاضر دنیا و شاید آینده یاد کنیم، باید حتما به برند اپل اشاره کنیم. این شرکت بزرگ آمریکایی برای سال‌هاست که در حوزه تکنولوژی در حال فعالیت است و تاحالا محصولات جذابی را به بازار عرضه کرده است. این کالاهای زیبا و کاربردی توانسته‌اند نظر بسیاری از کاربرها را جلب می‌کنند و باعث سود هنگفت اپل شوند. اما این شرکت چند وقتی‌ست که فروش بالایی را تجربه نکرده و فروش محصولاتش روبه افول بوده است. اما به‌نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک رفتار بازار به نفع اپل تغییر کند. در ادامه بیش‌تر در مورد این موضوع توضیح داده‌ایم.

به‌طور کل می‌توان گفت چند وقتی‌ست دنیای موبایل‌های هوشمند به دلایل مختلف رکودی هرچند کوچک را تجربه می‌کند. کارشناسان و صاحب نظران یکی از مهم‌ترین دلایل این رکورد را قیمت بالای گشی‌های هوشمند می‌دانند. قاعدتا هرچه از زمان معرفی یک تکنولوژی سال‌های بیش‌تری می‌گذارد و محبوب‌تر خواهد شد، قیمت آن فن‌آوری کاهش می‌یابد. برای مثال نگاهی به ماشین‌ها بیندازید. در سال‌های اولیه که هنری فورد (موسس و مدیرعامل شرکت فورد) اولین ماشین‌ها را به بازار معرفی کرد، آن‌ها قیمتی نجومی داشتند و فقط خانواده‌های سلطنتی و ثروت‌مند قادر به خرید آن‌ها بودند. اما حالا تقریبا هر کسی دارای یک ماشین است. این موضوع باید در مورد موبایل‌های هوشمند نیز صدق کند. در اوایل که شرکت موتورولا یک گوشی بالای ۱۰ هزار دلار را به بازار عرضه کرد، تعداد انگشت‌شماری می‌توانند یک موبایل برای زنگ زدن به اطرافیان خود داشته باشند. اما این مسئله در طی زمان تغییر کرد و کم‌کم گوشی‌های هوشمند ۲۰۰ و ۱۰۰ دلاری به بازار عرضه شدند. اما انگار در سال‌های اخیر دوباره به عقب بازگشته‌ایم

حالا شاهد گوشی‌هایی هستیم که با قیمت ۲۵۰۰ دلار در بازار جهانی یافت می‌شوند. مطمئنا هر کسی هم از پس خرید چنین موبایل‌هایی برنمی‌آید. حتی اکنون اوضاع به‌قدری آشفته شده که یک گجت هوشمند با کیفیت مناسب و با قابلیت‌های مطلوب چیزی در حدود ۱۰۰۰ دلار برای‌تان هزینه خواهد داشت. البته موبایل‌های ارزان‌تری نیز در بازار حضور دارند. اما آیا همه آن‌ها خوب هستند؟ آیا همه آن‌ها نیاز کاربران را برطرف می‌کنند؟ آیا آن‌ها از قابلیت‌های جذاب بهره می‌گیرند؟ در بیش‌تر مواقع جواب این سوالات منفی است. از آن‌جا که شرکت‌ها قابلیت‌های کاربردی و جذاب خود را تنها در مدل‌های گران برند قرار می‌دهند. تمامی این‌ها باعث شده تا بازار موبایل‌های هوشمند دچار رکود شود و اپل نیز یکی از تولیدکننده این حوزه است. اما خبرهایی رسیده که امیدی برای اپل است. گفته می‌شود که این شرکت دوباره سودآوری زیادی خواهد داشت.

هر شرکت و کسب‌وکار مایل به دریافت هرچه بیش‌تر سود است و برای تحقق این مهم دست به کارهای مختلف می‌زند تا رشد بیش‌تری داشته باشند. گاهی هم شرکت‌ها با انجام اعمال مختلفی از رکورد در شرکت‌ خود جلوگیری خواهند کرد. اپل نیز چنین راه‌کارهایی را در نظر دارد. برای مثال در زمانی که این شرکت در اوج رکود خود به سر می‌برد، اقدام به ارائه تخفیفی بی‌نظیر کرد، طوری‌که شما با پرداختی مبلغ نسبتا کمی می‌توانستید بهترین مدل اپل را صاحب شوید. اما این راه‌کاری موقتی بود.

پردازنده نقش اساسی را در گوشی‌های هوشمند و دیگر گجت‌های فن‌آوری‌محور ایفا می‌کند. در نتیجه شرکت‌های مختلفی در این زمینه به بازار ورود پیدا کرده‌اند تا نیاز مشتریان و تولیدکنندگان دیگر را برطرف نماید. شرکت TSMC نیز یکی همین برندهای معتبر حوزه سخت‌افزار است. این شرکت به تولید تراشه‌های مخصوصی برای برندهای مختلف مثل اپل می‌پردازد. کارشناسان معتقد هستند که این شرکت برای سال‌های متمادی تراشه‌های اپل را تولید و طراحی می‌کرده و در این سال‌ها با رکوردهای زیادی دست‌وپنجه نرم کرده است و از این رکورد نیز جان سالم به‌در خواهد برد. گفته می‌شود رشد TSMC به‌معنای رشد فروش اپل است. به این منظور انتظار می‌رود رشد شرکت نام‌برده در اواخر سال میلادی جاری افزایش یابد و به این ترتیب اپل باری دیگر می‌تواند سود هنگفتی داشته باشد و از رکورد خلاص گردد. البته تمام این‌ها ممکن است تنها یک حدس و گمان باشد و اتفاق نیفتد، از‌ آن‌جا که هنوز شاهد گوشی‌های گران‌قیمت و ۱۰۰۰ دلاری هستیم که بازار را تسخیر کرده‌اند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا اپل فروش بیش‌تری را تجربه خواهد کرد یا دوباره فروش محصولاتش مثل آی‌فون کاهش می‌یابد؟ خوشحال خواهیم شد که نظرتان را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.