افشاگری جنجالی سناتور آمریکایی درباره روش جاسوسی دولت‌ها از کاربران

افشین نوری
۲۶ آذر ۱۴۰۲ - 09:27
جاسوسی از کاربران

سناتور آمریکایی، ران وایدن فاش کرده که دولت‌ها به اپل و گوگل فشار آورده‌اند تا اطلاعات کاربران را از طریق پوش‌ نوتیفیکیشن گوشی‌ها استخراج و در اختیار آن‌ها قرار دهند.

این سناتور ایالت اورگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به وزارت دادگستری آمریکا گفته است که دولت‌ها از شرکت‌های گوگل و اپل درخواست دسترسی به اطلاعات کاربران  از طریق سرویس ارسال نوتیفیکیشن در گوشی‌های هوشمند را می‌کنند. این افشاگری در واقع به ما نشان می‌دهد که دولت‌ها از چه روش‌هایی برای جاسوسی از کاربران استفاده می‌کنند.

جاسوسی از کاربران

سناتور وایدن به هیچ کشور خاصی اشاره نکرده است، اما می‌گوید که این دولت‌ها خارج از آمریکا هستند. او گفته است که حدود یک سال است که این موضوع را در دست بررسی دارد. او از دادستان کل آمریکا خواسته است تا به گوگل و اپل اجازه دهد این روش جاسوسی دولت‌ها از کاربران را فاش کنند.

گفتنی است برخلاف نوتیفیکیشن‌هایی که توسط یک اپبیکیشن ارسال می‌شوند، پوش‌ نوتیفیکیشن‌ها قبل از اینکه روی گوشی کاربر ظاهر شوند، باید از سرورهای اپل و گوگل عبور کنند. در نتیجه، دولت‌ها می‌توانند از این شرکت‌ها بخواهند که اطلاعات مربوط به این نوتیفیکیشن‌ها را در اختیار آنها قرار دهند.

سناتور وایدن از وزارت دادگستری آمریکا خواسته تا هر سیاستی که مانع از گفتگو درباره جاسوسی از طریق نوتیفیکیشن‌ها می‌شود را اصلاح یا لغو کند. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه کشورهایی، از اپل و گوگل چنین درخواست‌هایی داشته‌اند.

 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • کوروش گفت:

    خدارو شکر کنیم تو کشوری هستیم اصلا جاسوسیمونو نمیکنن با برنامه های فارسی زبان
    جمع کن خودتو

  • امین گفت:

    حالا بگید برنامه های ایرانی امنیت ندارن ، اینم گوگل و اپل
    هر کی هر جا زورش برسه اطلاعات رو میدزده چون به نفعشه