آیا اپل سرانجام یک مک بوک گیمینگ معرفی می کند؟ باید تا ماه اکتبر صبر کنیم

افشین نوری
۶ آبان ۱۴۰۲ - 13:05
اپل

رویداد اکتبر اپل نزدیک است و انتظار می‌رود که این شرکت تراشه M3 را در کنار آی مک و مک بوک پرو جدید خود معرفی کند. اما موضوعی که بیشتر از همه مهم است بحث گیمینگ است.

در حالیکه خیلی از کاربران از ورود اپل به دنیای گیمینگ ناامید شده‌اند، اما به نظر می رسد این شرکت به دنبال ایجاد یک تغییر بزرگ برای حرکت به سمت اجرای بازی‌های AAA در مک بوک پروهای خود است.

در حال حاضر اطلاعات زیادی درباره مشخصات M3 در دسترس نیست، اما به نظر می‌رسد که ما با یک تراشه بسیار سریع روبرو خواهیم بود.

تراشه M3 ظاهرا با فناوری ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد و در مورد توانایی این فناوری، می‌توانیم به A17 Pro اشاره کنیم.

زمانی که اپل از در سال ۲۰۲۱ مک بوک پرو M1 Pro/M1 Max خود را معرفی کرد، بازی کوپرتینویی‌ها در مورد قدرت پردازندهایش شروع شد، اما این پردازنده‌ها پتانسیل اجرای بازی‌ها مهم را تقریبا نداشت.

اپل سال گذشته مک بوک پروهای ۲۰۲۳ خود را با تراشه‌های M2 پرو و M2 مکس معرفی کرد و حالا کالبدشکافی آن‌ها اطلاعات جالبی را درباره‌شان فاش کرده است.

طبق کالبدشکافی iFixit، معلوم شده است که مک بوک پروهای ۲۰۲۳ علاوه بر اینکه دارای طراحی داخلی یکسانی نسبت به مدل‌های قبلی خود هستند بلکه دارای سینک حرارتی کوچکتری نیز نسبت به آن‌ها هستند. این ویژگی به معنای آن است که لپ تاپ‌های جدید اپل ممکن است از نظر حرارتی مشکل داشته باشند.

همانطور که در تصاویر مشاهده می‌کنید مک بوک پروهای جدید اپل به خاطر بهره‌گیری از چهار ماژول حافظه کوچکتر مجبور شدند از سینک حرارتی کوچکتری استفاده کنند. در حالیکه مک بوک های قبلی مجهز به به دو ماژول بزرگ حافظه بودند و در نتیجه فضای بیشتری برای سینک حرارتی داشتند. در واقع می‌توان گفت که همه این تغییرات به‌خاطر تراشه‌های جدید M2 پرو و M2 مکس اتفاق افتاده‌اند که از نظر ساختاری بزرگتر از تراشه‌هایM1 پرو و M1 مکس هستند.

در هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا اپل سرانجام می‌تواند لپ‌تاپ قدرتندی برای اجرای بازی‌های AAA معرفی کند یا نه.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.