ChromeOS به زودی امکان کنترل ماوس و صفحه کلید با حرکات چهره را فراهم می کند

افشین نوری
۲ آبان ۱۴۰۲ - 13:39

گوگل قابلیت‌های جدید زبادی در ChromeOS 117 معرفی کرده است. حالا قرار است در به‌روزرسانی‌های آینده‌ این سیستم‌عامل، گوگل روی جنبه‌های مهم آن تمرکز کند، مانند بهبود تنظیمات دسترسی‌پذیری در دستگاه‌های کروم بوک. اولین قابلیت از سری بهبودهای دسترسی‌پذیری احتمالا امکان کنترل ماوس و صفحه کلید را با حرکات چهره فراهم خواهد کرد.

قابلیت‌های دسترسی‌پذیری می‌تواند افراد معلول در استفاده از رایانه کمک کنند. کنترل ماوس و صفحه کلید با حرکات صورت نیز برای افرادی که بازو ندارند ارائه خواهد شد. این قابلیت ظاهرا Face Tracking نام دارد و می‌توان آن را در بخش تنظیمات مکان‌نما و پیدا کرد.

اگر شما کاربر کروم بوک هستید، در حال حاضر می‌توانید از قابلیت‌های دسترسی‌پذیری زیادی استفاده کنید، از جمله زیرنویس‌های لایو، حالت کنتراست بالا، حالت خواندن و موارد دیگر. قابلیت ردیابی چهره نیز می تواند استفاده از کروم‌بوک‌ها را برای افراد معلول بسیار آسان‌تر کند.

به گفته Chrome Unboxed، قابلیت ردیابی چهره هم‌اکنون در تنظیمات ChromeOS نسخه ۱۲۰ موجود است، اما فعلا کاری انجام نمی‌دهد. همچنین مشخص نیست که این قابلیت برای چه دستگاه‌هایی ارائه خواهد شد، با این حال گوگل ممکن است آن را در دستگاه‌های کروم بوک پلاس الزامی کند.

در هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم گوگل این قابیت را چه زمانی عرضه می‌کند. سیستم عامل ChromeOS همچنین قرار است قابلیت‌های جدیدی دریافت کند که مهمترین آن‌ها یک درایو به نام Human Presence Sensor است که می تواند تعداد نفرات حاضر در جلوی دستگاه کروم‌بوک را تشخیص دهد‌‌.

این قابلیت در کرنل Linux 6.2 رویت شده است و از فناوری پیشرفته ای بهره برده است. درایو مخصوص آن با نام cros_hps_i2c به این صورت عمل خواهد کرد که فضای کاربری هر نفر را با سنسور خود تشخیص خواهد داد و‌ از آن برای کاربردهای مختلفی می‌توان استفاده کرد.

یکی از کاربردهای آن‌ها مدیریت انرژی دستگاه‌ است که که می‌تواند به‌طور خودکار در صورتی هیچ ‌کسی جلوی کروم‌بوک نباشد آن را خاموش کند‌.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.