استارلینک اینترنت ماهواره ای برای گوشی را سال آینده میلادی ارائه می کند

افشین نوری
۱ آبان ۱۴۰۲ - 07:43
استارلینک

یکی از سخنگویان اسپیس ایکس به Ars Technica گفته است: «ما در حال بررسی ارتباط مستقیم به گوشی از طریق استارلینک هستیم، و این یک قابلیت کلیدی است که سال آینده با آن ۱۴۴ پزرتاب ارائه خواهد شد.»

اسپیس ایکسدر سال ۲۰۲۴ فقط سرویس متنی مستقیم به گوشی را عرضه خواهد کرد. سپس نسخه پرسرعت سرویس LTE ماهواره‌ای با سرعت حداکثر ۲ مگابیت در ثانیه در سال ۲۰۲۵ ارائه خواهد شد. به گزارش Ars Technica، سرویس ارتباط ماهواره‌ای مستقیم به گوشی نیاز به ماهواره‌های بزرگ‌تری دارد که با استارشیپ پرتاب خواهند شد. اما تا آن موقع، اسپیس ایکس مجبور است ماهواره‌هایی با اندازه متوسط طراحی کند که البته بزرگتر از مدل‌های قدیمی هستند اما می‌توانند با راکت فالکون ۹ پرتاب شوند.

استارلینک

قرار است محبوب‌ترین طرح‌های T-Mobile با قابلیت دسترسی به اتصال مستقیم استارلینک و بدون هزینه اضافی ارائه شوند، اما مشتریان در طرح‌های ارزان‌تر خواهند توانست هزینه اضافی برای دسترسی به آن بپردازند. استارلبنک با چند اپراتور دیگر در سراسر جهان نیز مذاکراتی داشته است، از جمله Optus در استرالیا، Rogers در کانادا، KDDI در ژاپن، One NZ در نیوزیلند و Salt در سوئیس.

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک سرعت دانلود فوق‌العاده‌ای را در آلمان به ثبت رسانده است. این شبکه اینترنتی که متشکل از صدها ماهواره در مدار پایین زمین است، به عنوان اولین اینترنت ماهواره‌ای تجاری جهان توانسته میلیون‌ها کاربر را جذب خود کند و این موضوع باعث شده تا سرعت آن در مناطقی که با تقاضایی بالایی روبروست از جمله چند ناحیه آمریکا کاهش یابد. با این حال، استارلینک توانسته پتانسل خود را در مواردی به رخ بکشد و تست‌های امروز نیز این موضوع را نشان می‌دهند.

این تست‌ها توسط یک کاربر ردیت که اخیرا دیش استارلینک خود را در یکی از روستاهای آلمان نصب کرده است انجام شده‌اند. تست‌های سرعت استارلینک در این کشور اروپایی اغلب نتایج خیره‌کننده‌ای را به ثبت رسانده است که دلیل آن شاید به خاطر ازدحام کمتر و موقعیت قرارگیری بهتر ماهواره‌ها باشد. اسپیس ایکس به‌تدریج در حال توسعه مجموعه ماهواره‌های خود است و می‌خواهد تعداد آن‌ها به هزاران دستگاه برساند.

هدف استارلینک پوشش همه مناطق زمین، دریاچه‌ها و آب‌های ساحلی است، اما اگر بخواهید به اینترنت در وسط اقیانوس دسترسی داشته باشید باید درر سرویس دریایی استارلینک ثبت نام کنید.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.