رفع مشکل ورود به ایمیل یاهو - تکفارس 
رفع مشکل ورود به ایمیل یاهو - تکفارس 

رفع مشکل ورود به ایمیل یاهو

مهدی ملکی
۶ مهر ۱۴۰۰ - 16:11
لوگوی یاهو میل

یاهو یکی از شرکت‌های نوستالژی برای مردمان سراسر جهان به شمار می‌رود. کاربران قدیمی اینترنت در ایران به خوبی با این سرویس دهنده ایمیل آشنا هستند و هنوز هم طعم خوش پیام‌رسان آن را از خاطر نبرده‌اند.

سال‌های دوری که روشن یا خاموش بودن چراغ افراد معنای بیشتری از آنلاین بودن آن‌ها داشت و همه به فناوری‌هایی خیره بودند که اکنون مدت‌ها بعد، در دسترس تمام افراد قرار گرفته‌اند.

یاهو برای بسیاری از ما فراتر از یک واژه است و به راستی عدم توجه به مسائل مربوط به این شرکت، عملی غیرممکن است.

اگرچه این سرویس امروزه به هیچ عنوان محبوبیت سابق خود را ندارد، اما هنوز هم برخی از کاربران از آن استفاده کرده و نسبت به آن متعهد هستند.

با این حال این به معنای استفاده بدون دردسر از این سرویس نیست. از چند سال پیش و از زمان تحریم ایران توسط یاهو، کاربران سرویس‌های این شرکت و مخصوصا، ایمیل، نمی‌توانند به سادگی از آن استفاده کنند.

روش‌های زیادی برای دور زدن این مشکل وجود دارد که ما نیز در همین مطلب دقیقاً به این موضوع خواهیم پرداخت. پیش از آن که ادامه دهیم، شما باید مطمئن شوید که این مشکل از سمت شخص شما نیست.

اگر هنوز هم بر این باور هستید که مشکل از سمت شخص شما نیست و این خطا برای همه کاربران ایرانی یا حداقل عده‌ای از آن‌ها رخ داده است، در ابتدا مطلب آموزش مدیریت ایمیل که در سایت فرادرس منتشر شده را پیش از ادامه دادن این مقاله، مطالعه کنید و سپس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

*آموزش مدیریت ایمیل با Microsoft Outlook 2016 — کلیک کنید.

دلیل مشکل باز نشدن ایمیل یاهو

همان‌طور که گفتیم ایمیل یاهو معمولاً به دلیل تحریم برخی از کاربران در بعضی از مناطق رخ می‌دهد. یاهو و یا شرکت‌های دیگر معمولاً از طریق آدرس آی پی می‌توانند موقعیت افراد را تشخیص دهند.

یاهو

پس اگر دستگاه شما با یک آی پی دیگر روی شبکه وارد شود، یاهو بدون دلیل نمی‌تواند آن را مسدود کند. به این منظور روش‌هایی که ما در ادامه ذکر می‌کنیم، با وجود روش‌های متفاوت، سعی در انجام همین امر دارند.

از طرفی باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که از مدتی پیش این شرکت اجازه ثبت شماره‌های ایرانی روی ایمیل‌های خود را نمی‌دهد. در نتیجه یک مشکل دیگر هم در این بین وجود دارد که ما به آن نیز می‌پردازیم.

تغییر آی پی برای ورود به ایمیل یاهو

همان‌طور که گفتیم یکی از روش‌ها تغییر آی پی است تا یاهو باور کند شما خارج از ایران قرار دارید و تحریم‌های ایالات متحده آمریکا را زیر پا نمی‌گذارید.

اصلاً عجیب نیست که کاربران پس از ورود به چنین ایمیل‌ها و یا سرویس‌هایی که استفاده از آن‌ها مشکل است، با ارسال ایمیل انبوه، آدرس ایمیل جدید خود را به دوستان، اقوام و آشنایانشان اطلاع داده و برای همیشه از آن سرویس کوچ می‌کنند.
اگر نمی‌دانید چگونه می‌توان بصورت انبوه، ایمیل ارسال کرد پیشنهاد می‌کنیم آموزش منتشر شده در سایت فرادرس را مشاهده کنید.

*مشاهده آموزش مقدماتی ارسال ایمیل انبوه مخاطب محور با Python — کلیک کنید.

به هر حال قرار نیست که همه یک سرویس را ترک کنند. در این صورت، این آموزش را ادامه دهید.

برخی از کاربران برای رسیدن به مقصود خود در وارد شدن به ایمیل یاهو، باور دارند که می‌توانند آی پی را به روش‌های بسیار ساده و پیش پا افتاده‌ای تغییر دهند. برای مثال برخی گزارش کرده‌اند که باید کاربران گوشی، اینترنت خود را برای دقایق زیادی خاموش کرده و یا خط خود را دوباره وارد دستگاه کنند.

همین پیشنهاد برای کاربران اینترنت خانگی ADSL هم مطرح است اما باید به شما اطمینان دهیم که چنین اعمالی نمی‌تواند کار شما را به سرانجام برساند و وارد ایمیل یاهو شوید.

با وجود این که دریافت آی پی جدید از این طریق شدنی است و در بیشتر مواقع هم اتفاق می‌افتد، اما آی پی جدید شما نیز به کشور ایران اختصاص دارد.

بنابراین اگر وب‌سایت به‌خصوصی تنها آی پی شخصی شما را مسدود کرده باشد، با این راه می‌توان دوباره وارد آن شد ولی اگر تمام آی پی‌ها و یا حداقل قسمت بزرگی از آی پی‌های یک منطقه مسدود شوند، این روش جوابگو نیست.

اما به هر حال اگر توانستید با این روش وارد ایمیل خود شوید، می‌توانید به مباحث دلیوری ایمیل در یاهو بپردازید تا در آینده مشکلی از قبال بدافزارها شما را تهدید نکند.

ولی اگر مشکل حل نشد چه باید کرد؟ استفاده از اپلیکیشن‌های تغییر آی پی در تمام دستگاه‌ها از جمله گوشی، تبلت، رایانه و حتی کنسول‌های بازی می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل را حل کنید. البته در مورد آخر یعنی کنسول‌های بازی، چنین چیزی معمولاً به دلیل فقدان استفاده از این اپلیکیشن‌ها و یا سرورها، جوابگو نیست و شما باید از پراکسی یا روش‌های دیگر استفاده کنید.

یاهو

برای استفاده از آی پی‌های خارجی راه حل‌های دیگری هم وجود دارد. اگر شما نتوانید روی یک دستگاه نرم افزار تغییر آی پی نصب کنید، به معنای اتمام گزینه‌های پیش رویتان نیست.

استفاده از سرورهای اختصاصی که معمولاً به صورت اشتراکی به فروش می‌رسند، یک روش قابل اتکای دیگر است تا سایت‌ها، شما را خارج از کشور تشخیص دهند.

پراکسی اغلب مواقع همین شرایط را دارید و حتی اگر پراکسی‌های رایگان بیابید، مدت زمان کوتاهی عمر می‌کنند. خرید پراکسی‌های اشتراکی چندان سخت نیست و قیمت زیادی هم ندارد. همچنین می‌توان از پراکسی در دستگاه‌های بیشتری مانند کنسول‌های بازی هم استفاده کرد.

سرانجام اگر مشکل شما حل نشد، ساعت و تاریخ دستگاه خود را با توجه به چیزی که در اینترنت به آن اشاره شده است، به شکلی صحیح و دقیق به‌روز کنید. از طرفی اگر دستگاه شما گزینه «تنظیم ساعت و تاریخ از طریق اینترنت» را داراست، حتماً از آن استفاده کنید.

اگر تاریخ و زمان دستگاه شما (چه گوشی و لپ تاپ یا …) صحیح نباشد، اکثر اوقات موتورهای جست و جو اجازه نمی‌دهند به استفاده از آن‌ها بپردازید. سایت‌ها نیز با تشخیص این مهم، از فعالیت شما جلوگیری می‌کنند چرا که اعمال شما با این شرایط غیرمنطقی و غیرایمن تشخیص داده می‌شود.

پس از تنظیم مجدد تاریخ و ساعت دستگاه خود، دوباره با استفاده از روش‌هایی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، وارد سایت ایمیل یاهو شوید.

پس از ورود به یاهو چه کنیم؟

همان‌طور که متوجه هستید بسیاری از کاربران دیگر از ایمیل‌های یاهو استفاده نمی‌کنند. شاید شما هم تنها برای دسترسی به اطلاعاتی مهم به حساب یاهوی خود مراجعه کرده باشید. پس از این مراجعه پیشنهاد می‌دهیم که اطلاعات خود را در سرویسی نگه دارید که بیشتر از آن استفاده می‌کنید و در نتیجه در مدت کوتاهی به آن سر می‌زنید و از آن بازدید می‌کنید.

این عمل دو دلیل دارد: اول این که اگر پس از مدت خاصی وارد حساب ایمیل (یا حساب شبکه‌های اجتماعی) نشوید، اقدامات امنیتی قابل توجهی روی آن حساب‌ها پیاده می‌شود و یا حتی پس از مدتی حذف شوند.

بنابراین یا نمی‌توانید وارد آن‌ها شوید یا با حذف آن‌ها، اطلاعات ضروری شما از بین می‌روند.

مورد دوم به یاد ماندن رمز عبور و استفاده از در وب‌سایت‌های اینترنتی برای ثبت نام و ورود است. یعنی اگر مدت طولانی از یک سرویس ارائه دهنده استفاده نکنید، این امکان وجود دارد که نام اطلاعات ورود به آن را فراموش کنید و به همین طریق نتوانید به سایت‌هایی وارد شوید که از طریق آن ایمیل در آن‌ها ثبت نام کرده‌اید.

پس این احتمال همیشه مطرح هست که شما یا مدتی زیادی به حساب یاهوی خود وارد نشوید و آن حساب پاک شود و یا این که اصلاً خودتان شخصاً آن را حذف کنید.

یاهو

اگر دوست دارید برای خودتان ایمیل یاهو شخصی داشته باشید ولی نمی‌دانید چگونه ایمیل بسازید و از کجا شروع کنید، به سایت فرادرس مراجعه نمایید. خوشبختانه سایت فرادرس این مشکل را با تهیه یک آموزش گام به گام و تصویری برای شما برطرف کرده است.

*آموزش ساخت ایمیل — کلیک کنید.

اما اگر از کاربرانی هستید که هنوز هم مشکلی با استفاده از ایمیل یاهو ندارید و به استفاده از آن ادامه می‌دهید، باید برخی نکات را بدانید.

اگر ایمیل شما به دلیل مدت زمان طولانی عدم بازدید حذف شده است، در زیر برخی نکات را برای کاربران علاقه‌مند به راه حل ارائه می‌دهیم.

البته این امکان هم هست که شما پیش‌تر به حذف حساب ایمیل خود پرداخت باشید اما به هر دلیل اکنون خواهان بازگرداندن آن باشید.

فعالیت مجدد در ایمیل یاهو

به هر ترتیب، این امکان‌ها همه محتمل هستند. باید توجه داشته باشید که اگر بیش از ۳ ماه یا در واقع ۹۰ روز از حذف حساب ایمیل شما به هر روش (خودکار و یا دستی) می‌گذرد، هیچ شانسی برای بازگرداندن آن ندارید.

شرکت یاهو تا ۳ ماه این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است که فعالیت خود را در یاهو از سر بگیرند اما پس از این تاریخ تمام اطلاعات شخصی شما از سرورهای یاهو پاک می‌شوند.

حالا این سوال مطرح می‌شود که حساب یاهو به صورت دستی و خودکار چگونه پاک خواهد شد؟ اول از همه باید ذکر کنیم که در حقیقت حذف دستی ایمیل یاهو به صورت تصادفی چندان عادی و رایج نیست.

یعنی شما با گزینه‌های بسیار عادی در ایمیل خود مواجه نیستید که با انتخاب اشتباهی آن‌ها، حساب شما پاک شود. برای حذف حساب یاهو باید به صفحه به‌خصوصی مراجعه کرده باشید و چند تاییدیه با قاطعیت به شما نمایش داده خواهد شد.

اگر چنین چیزی را به یاد ندارید و مطمئن هستید که هیچ‌کس از آشنایان شما هم که به حساب ایمیل دسترسی داشته، چنین کاری را انجام نداده است، پس شما به صورت دستی حساب خود را حذف نکرده‌اید.

یاهو

به هر حال در هر شرایط شما آزاد به انتخاب سرویس‌های مشابه مانند Outlook هستید. پیشنهاد می‌کنیم ویژگی‌های Outlook را مطالعه کنید تا شاید نظر شما تغییر کند و حتی به جای جیمیل، سمت این سرویس دهنده ایمیل بروید که مایکروسافت مالکیت و مدیریت آن را به عهده دارد.

آیا هنوز هم مصمم به درک دلیل حذف حساب خود هستید؟ یاهو به صورت پیش‌فرض حساب کاربران را پس از ۱ سال از آخرین فعالیت و یا همان ورود شخص به ایمیل، پاک می‌کند.

در نتیجه اگر ۱ سال یا به عبارت دیگر، ۱۲ ماه از آخرین فعالیت شما روی حسابتان می‌گذرد، حساب شما به صورت تمام و کمال حذف شده است. مهلت ۳ ماهه مذکور نیز به هیچ عنوان در چنین شرایطی لحاظ نمی‌شود.

گاهی اوقات حتی در همین مدت زمان هم کاربران قادر به بازیابی ایمیل خودشان نیستند. یعنی حتی کمتر از ۳ ماه بعد از حذف حساب یا پیش از به اتمام رسیدن مهلت ۱۲ ماهه برای بازگشت به حساب، شما درخواست مربوطه را ارائه می‌دهید ولی یاهو به شما اجازه دسترسی دوباره به حساب را نمی‌دهد.

شاید این اتفاق حتی پیش از حذف دستی یا خودکار ایمیل شما هم در شرایط کاملاً عادی رخ دهد. در این صورت یاهو ایمیل شما را مسدود کرده و یا در مجموع آن را حذف می‌کند.

یک موضوع دیگر، شرایط عمومی برای بازیابی یا حتی فعالیت در حساب ایمیل است. چه قصد دارید ایمیل خود را بازگردانید و یا در آن به فعالیت ادامه دهید، نباید قوانین یاهو را زیر پا بگذارید.

در اولین اقدام شما برای ساخت و ورود به ایمیل یاهو، شما توافقنامه کاملاً حساب شده‌ای را پذیرفته‌اید که طی آن به یاهو اجازه داده‌اید تا در صورت صلاح‌دید، جلوی فعالیت شما را بگیرد.

یاهو

شاید اکنون این توافقنامه را به یاد نیاورید اما مطمئن باشید که آن را دیده و پذیرفته‌اید. در این توافقنامه شما تایید کرده‌اید که برخلاف قانون کشورهای مختلف عمل نخواهید کرد. عدم استفاده از ایمیل برای اقدامات خلاف قانون مانند ایجاد مزاحمت، توهین و … از جمله مفاد مورد توافق بین شما و یاهو هستند.

اگر هر یک از این اقدامات را انجام داده‌اید و توافق خود را با یاهو دور زده‌اید، به احتمال بسیار زیاد شما قادر به بازیابی حساب خود نخواهید بود.

چطور می‌توانم به سادگی با یاهو کار کنم؟

یادگیری مهارت‌های کامپیوتر کمک بزرگی به استفاده، کار کردن و تعامل آسان با ایمیل یاهو است. شما با استفاده از این مهارت‌ها این فرصت را خواهید داشت تا نه تنها تمام مواردی که در این مقاله ذکر شد را به تنهایی درک کنید، بلکه می‌توانید شخصاً از آن‌ها در جهت حل مشکلاتتان بهره بگیرید.

پس چه زمانی از حالا بهتر است تا شما به سراغ آموزش مهارت‌های کامپیوتر بروید؟ اگر قصد دارید تا از این آموزش ها بصورت رایگان و یا با هزینه اندک برخوردار شوید، به سایت فرادرس مراجعه کنید. موسسه مذکور با ارائه آموزش‌های خوب در زمینه دروس عمومی و تخصصی دانشگاه‌ها، برنامه نویسی، طراحی، کامپیوتر، نرم افزار، سخت افزار و …،‌ یکی از بهترین ها در زمینه خود است.
*مجموعه آموزش مهارت های کاربردی کامپیوتر (ICDL) — کلیک کنید.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید