گوگل هوش مصنوعی پیشرفته Gemini Pro 1.5 را عرضه کرد - تکفارس 
گوگل هوش مصنوعی پیشرفته Gemini Pro 1.5 را عرضه کرد - تکفارس 

گوگل هوش مصنوعی پیشرفته Gemini Pro 1.5 را عرضه کرد

افشین نوری
۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - 10:19
Gemini 1.5 Pro

گوگل از هوش مصنوعی نسل بعدی خود یعنی Gemini Pro 1.5 رونمایی کرد. این هوش مصنوعی به صورت آزمایشی عرضه شده است.

گوگل در پست وبلاگی گفته است که مدل جدید Gemini Pro 1.5 به‌طور چشمگیری عملکرد بهتری نسبت به مدل قبلی دارد و یک تغییر قابل‌توجه در رویکرد هوش مصنوعی این شرکت است.

گوگل گفته است که Gemini 1.5 Pro یک مدل چندوجهی متوسط است که قادر به انجام طیف گستره ای از وظایف می‌باشد. به گفته گوگل، عملکرد آن قابل مقایسه با مدل اولترا Gemini است. این هوش مصنوعی که برای تولید کد، متن، تصویر، صدا و ویدیو آموزش دیده است، در مقایسه با مدل ۱.۰ Pro حدود ۸۷ درصد عملکرد بهتری دارد.

گوگل گفته است که Gemini Pro 1.5 به‌صورت یک پیش نمایش محدود تر امروز برای توسعه دهندگان و مشتریان سازمانی از طریق AI Studio و Vertex AI عرضه می‌شود.

این مدل قرار است پس از عرضه گسترده‌تر، دارای یک پنجره متن ۱۲۸۰۰۰ توکنی باشد و گوگل قصد دارد کع این عدد تا یک میلیون توکن برساند.

گوگل چند ماه پیش اعلام کرد که دو تیم تحقیقاتی Brain Team و DeepMind خود را برای ایجاد یک واحد جدید به نام Google DeepMind تجمیع کرده است. وظیفه این واحد توسعه مدل هوش مصنوعی نسل بعدی گوگل یعنی Gemini بود که این شرکت آن را سه نسخه مختلف معرفی کرد

هوش مصنوعی Gemini در سه سایز مختلف ارائه شد تا نیازهای مختلف را پوشش دهد. قوی‌ترین نسخه Gemini Ultra نام دارد که برای انجام کارهای پیچیده طراحی شده است. مدل بعدی Gemini Pro نام دارد که برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها طراحی شده است. نسخه Gemini Nano نیز کارآمدترین مدل برای انجام کارهای روی دستگاه است.

گوگل ادعا کرده که Gemini Ultra موفق شده ۳۰ بنچمارک از ۳۲ بنچمارک آکادمیک را با موفقیت طی کند و حتی توانسته GPT-4 را در همه دسته‌بندی‌های مبتنی بر درخواست‌های متنی شکست دهد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید