هوش مصنوعی کدنویسی Code Llama 70B معرفی شد

افشین نوری
۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - 13:21
Code Llama 70B

متا از هوش مصنوعی کدنویسی Code Llama 70B رونمایی کرد. این هوش مصنوعی جدیدترین نسخه Code Llama بوده و بسیار قدرتمند است.

هوش مصنوعی Code Llama 70B قادر به انجام درخواست‌های بیشتری است و در بنچمارک HumanEval توانسته دقت ۵۳ درصد را کسب کند که بهتر از عملکرد مدل GPT-3.5 با دقت ۴۸.۱ درصد است. با این حال، از مدل GPT-4 با دقت ۶۷ درصد عقب‌تر است.

این هوش مصنوعی که بر پایه مدل Llama 2 ساخته شده است به کاربران اجازه می‌دهد تا کدهای موردنظر خود را ایجاد یا آن‌ها را ‌عیب‌یابی کنند. گفتنی است متا چند ماه پیش دو ابزار کدنویسی دیگر به نام‌های Code Llama (Python) و (Code Llama (Instruct ارائه کرده بود.

هوش مصنوعی Code Llama 70B با ۵۰۰ میلیارد توکن کد برنامه‌نویسی آموزش دیده است و می‌تواند کدهای طولانی‌تری را پردازش کند. متا پلتفرم هوش مصنوعی LLaMA را امسال برای اولین بار معرفی کرده است‌.

نام کامل این پلتفرم Large Language Model Meta AI است که قابلیت‌های مختلفی مثل تولید متن، ایجاد مکالمه، خلاصه کردن متون و کارهای پیچیده‌تری را دارد. حجم این پلتفرم حدود ۱۰ درصد GPT-3 است و این به معنای آن است که تیم‌های کوچک با منابع محدود می‌توانند از این چت بات استفاده کنند.

زاکربرگ مدیرعامل متا گفته است که پلتفرم LLaMA برای استفاده عموم آزاد است و متا قصد دارد یک مدل هوش مصنوعی دیگری برای محققان هوش مصنوعی بسازد. به گفته متا، LLaMA از زبان‌های مختلف پشتیبانی می‌کند و با دریافت یک کلمه به‌عنوان ورودی قادر به تولید کلمات بعدی خواهد بود. این پلتفرم در سایزهای مختلفی شامل ۷B, 13B, 33B, و ۶۵B ارائه شده است.

متا گفته است که LLaMA یک مدل زبانی کوچک است که به محاسبات و منابع کمتری نیاز دارد و برخلاف مدل‌های بزرگتر کارایی بهتری خواهد داشت.  به گفته متا، پلتفرم هوش مصنوعی این شرکت بر پایه منابع  CCNet (67%), C4 (15%), GitHub (4.5%), Wikipedia (4.5%), Books (4.5%), ArXiv (2.5%), و Stack Exchange (2%) آموزش دیده است.

این‌روزها چت بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و اکثر شرکت‌های فناوری به دنبال ارائه آن برای کاربران خود هستند. اخیرا شرکتی مثل مایکروسافت اعلام کرد که یک سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری روی فناوری‌های هوش مصنوعی OpenAI خواهد کرد. 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.