ببینید: این چک امضا شده توسط استیو جابز به قیمت ۴۶۰۰۰ دلار به فروش رفت

افشین نوری
۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 16:28
استیو جابز

چکی که توسط استیو جابز، مدیرعامل فقید و از بنیانگذاران اپل امضا شده بود، در یک حراجی به قیمت ۴۶۰۶۳ دلار به فروش رفت. این چک که توسط «شرکت رایانه‌ای اپل» در سال ۱۹۷۶ صادر شد، به خرده‌فروشی لوازم الکترونیکی RadioShack پرداخت شده است.

استیو جابز این چک را در ۲۳ جولای ۱۹۷۶ امضا کرده، یعنی زمانی که او و استیو وزنیاک روی رایانه Apple-1 کار می‌کردند. آن‌ها حدود ۲۰۰ دستگاه Apple-1 تولید کردند که ۵۰ دستگاه در جولای ۱۹۷۶ به قیمت ۶۶۶.۶۶ دلار به فروشگاه  Byte Shop فروخته شد.

استیو جابز

حراج RR انتظار داشت که این چک به قیمت حداقل ۲۵۰۰۰ دلار فروخته شود، اما قیمت آن بیشتر از آن چیزی ده که انتظار می رفت.

چک دیگری نیز که توسط استیو جابز امضا شده بود، این هفته توسط Sotheby به حراج گذاشته شد. تاریخ این چک قبل از تاسیس اپل در تاریخ ۱ آوریل ۱۹۷۶ است. این چک یکی از انگشت‌شمار چک‌هایی است که برای جابز و وزنیاک قبل از دریافت دسته چک سفارشی شرکت رایانه‌ای اپل صادر شده بود.

اخیرا در یک حراجی عمومی با نام LCG Auctions نیز یک آیفون ۲۰۰۷ با ۴ گیگابایت رم که از جعبه خارج نشده است به فروش گذاشته شد. این گوشی به قیمت ۶۳,۳۵۶.۴۰ دلار فروخته شد.

این گوشی ۱۵ سال پیش به قیمت ۴۹۹ دلار عرضه شده بود و حالا فروش آن در یک حراجی نشان می‌دهد که گوشی های آیفون همچنان ارزشمند هستند.نسخه ۸ گیگابایتی این گوشی در سال ۲۰۰۷ قیمتی برابر ۵۹۹ داشت و حالا با رشد قیمت ۱۰,۶۰۰ درصدی فروخته شده است.

در هر حال کسانی که این گوشی‌ها را می خرند اکثرا کلکسیونر هستند و قبلا نیز چندین آیفون قدیمی به حراج گذاشته شده بودند و به نظر می‌رسد که قیمت تقریبی آیفون‌های نسل ۱ چیزی حدود ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار است. این‌ گوشی‌ها صرف ارزش تاریخی دارند و برای خریداران‌شان بسیار مهم هستند.  

بد نیست بدانید که اوایل امسال یک کامپیوتر Apple-1 به قیمت ۴۸۰,۰۰۰ دلار فروخته شد و‌این موضوع نشان می‌دهد که جمع‌آوری اشیا و دستگاه‌های قدیمی برای برخی افراد بسیار باارزش است که حاضرند چنین قیمت‌هایی را بابت آن‌ها بپردازند. ‌

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.