گوگل ابزار یادداشت NotebookLM را با پشتیبانی از Gemini ارائه کرد

افشین نوری
۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 09:40
NotebookLM

گوگل برای اولین بار یک برنامه یادداشت بر پایه هوش مصنوعی ارائه کرده است که NotebookLM نام دارد.

این برنامه قبلا با نام Project Tailwind در رویداد Google I/O در اردیبهشت‌ماه امسال معرفی شد که بعدا به NotebookLM تغییرنام پیدا کرد. این دستیار تا الان فقط امکان دسترسی از طریق لیست انتظار را داشت اما حالا گوگل لیست انتظار را برداشته و همچنین NotebookLM را با Gemini Pro که اخیراً معرفی کرده تقویت کرده است.

این ابزار به کاربران اجازه می دهد تا بخشی از یک منبع را یادداشت برداری و بنویسند و آنها را به بالای صفحه پین کند. کاربران همچنین به قابلیت‌های دیگری مانند خلاصه کردن، ترکیب یادداشت‌ها در یک یادداشت و ایجاد راهنماهای مطالعه نیز دسترسی خواهند داشت.

همچنین قرار است قابلیت‌های جدیدی در هفته‌های آینده به این برنامه اضافه شود. گوگل مدل هوش مصنوعی Gemini را به‌تازگی معرفی کرده است. این مدل در سه سایز مختلف Pro ،Ultra و Nano ارائه شده است.

گوگل چند ماه پیش اعلام کرد که دو تیم تحقیقاتی Brain Team و DeepMind خود را برای ایجاد یک واحد جدید به نام Google DeepMind تجمیع کرده است. وظیفه این واحد توسعه مدل هوش مصنوعی نسل بعدی گوگل یعنی Gemini بود و حالا این شرکت آن را سه نسخه مختلف معرفی کرده که دو نسخه آن از امروز قابل دسترس هستند.

هوش مصنوعی Gemini در سه سایز مختلف ارائه شده تا نیازهای مختلف را پوشش دهد. قوی‌ترین نسخه Gemini Ultra نام دارد که برای انجام کارهای پیچیده طراحی شده است. مدل بعدی Gemini Pro نام دارد که برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه‌ها طراحی شده است. نسخه Gemini Nano نیز کارآمدترین مدل برای انجام کارهای روی دستگاه است.

گوگل ادعا کرده که Gemini Ultra موفق شده ۳۰ بنچمارک از ۳۲ بنچمارک آکادمیک را با موفقیت طی کند و حتی توانسته GPT-4 را در همه دسته‌بندی‌های مبتنی بر درخواست‌های متنی شکست دهد.

به‌گفته گوگل، هوش مصنوعی Gemini 1.0 از امروز برای محصولات مختلفی عرضه می‌شود. یکی از آن‌ها چت‌بات بارد است که از نسخه Gemini Pro بهره خواهد برد. همچنین گوشی پیکسل ۸ پرو از نسخه Gemini Nano استفاده خواهد کرد.

البته نسخه Gemini Ultra قرار نیست به این ‌زودی عرضه شود، برای اینکه فعلا تحت بررسی‌های اعتماد و ایمنی قرار دارد. گوگل گفته که این نسخه را اوایل سال آینده به صورت آزمایشی برای برخی مشتریان و توسعه‌دهندگان ارائه خواهد کرد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.