شایعه: ویندوز ۱۲ نیمه دوم ۲۰۲۴ از راه می‌رسد

افشین نوری
۱۲ آذر ۱۴۰۲ - 15:52
ویندوز 12

طبق گزارش جدیدی که امروز منتشر شده است، ویندوز ۱۲ تا ژوئن ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد.

کوالکام اخیرا تراشه اسنپدراگون X Elite را برای استفاده در کامپیوترها معرفی کرد و گفته شد که این پردازنده از یک سیستم‌عامل متفاوت از ویندوز ۱۱ پشتیبانی خواهد کرد. حالا وب‌سایت تایوانی CTEE به نقل از چند منبع آگاه گزارش داده است که ویندوز ۱۲ تا ژوئن ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد.

با توجه به اینکه مایکروسافت اخیرا روی هوش مصنوعی متمرکز شده است انتظار می‌رود که ویندوز ۱۲ نیز با قابلیت‌های هوش مصنوعی عرضه شود. مایکروسافت همچنین به تازگی پردازنده‌های هوش مصنوعی Azure Maia و Azure Cobalt را معرفی کرده و به نظر می‌رسد که این پردازنده‌ها برای ویندوز ۱۲ طراحی شده‌اند.

البته توسعه ویندوز ۱۱ همچنان ادامه دارد و ظاهرا قرار است آپدیت ویندوز ۱۱ ۲۴H2 در سال آینده میلادی منتشر شود. این نرم‌افزار در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد و باید ببینیم آیا ویندوز ۱۲ قبل از آن به دست کاربران خواهد رسید یا بعد از آن عرضه خواهد شد.

طبق یک گزارش جدید، بیش از ۴۰۰ میلیون دستگاه در سراسر جهان ماهانه از ویندوز ۱۱ استفاده می کنند. Windows Central گزارش داده که داده‌های داخلی مایکروسافت نشان می‌دهند که انتظار می‌رود تعداد کاربران ویندوز ۱۱ تا اوایل سال ۲۰۲۴ به ۵۰۰ میلیون دستگاه فعال ماهانه برسد.

ویندوز ۱۰ برای اولین بار، بیش از یک سال بعد از عرضه به ۴۰۰ میلیون دستگاه فعال رسیده بود که ۱۱۵ درصد سریع‌تر از ویندوز ۷ بود. دو سال طول کشید تا ویندوز ۱۱ به همان عدد برسد که نسبت به ویندوز ۱۰ کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

مایکروسافت ویندوز ۱۱ را برای اولین بار در اکتبر ۲۰۲۱ معرفی کرد. ویندوز ۱۱ فقط با پردازنده‌هایی که از سال ۲۰۱۸ به بعد عرضه شده اند و با دستگاه‌هایی که از تراشه‌های امنیتی TPM پشتیبانی می‌کنند کار می‌کند.

این الزامات سخت افزاری باعث شده تا ویندوز ۱۱ از ویندوز ۱۰ عقب بماند. ما همچنین شاهد پذیرش کند این سیستم‌عامل در داده‌های نظرسنجی Steam بودیم، به طوری که ویندوز ۱۱ فقط ۳۷ درصد را به خود اختصاص داده است، در حالیکه این عدد برای ویندوز ۱۰ تقریباً ۶۰ درصد است. همچنین Statcounter سهم بازار ویندوز ۱۱ را حدود ۲۵ درصد دانسته که بسیار کمتر از سهم ۷۰ درصد ویندوز ۱۰ است.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.