گوگل اکانت‌های جیمیل غیرفعال را از دهم آذر حذف می‌کند

افشین نوری
۶ آذر ۱۴۰۲ - 14:25
جیمیل

گوگل خود را برای حذف حساب‌های غیرفعال جیمیل از اول دسامبر ۲۰۲۳ ( ۱۰ آذر) آماده می‌کند. این تصمیم شامل حساب‌هایی می شود که در دو سال گذشته استفاده نشده‌اند و همه داده‌ها از جمله ایمیل‌ها، فایل‌های درایو، عکس‌ها و مخاطبین را در بر می‌گیرد.

به‌گفته گوگل، احتمال اینکه اکانت‌های غیرفعال احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنند ده برابر کمتر از حساب‌های فعال است که این موضوع باعث مشکلات امنیتی برای حساب‌های قدیمی‌تر می‌شود.

همچنین همه سرویس‌های مرتبط با یک حساب جیمیل غیرفعال در معرض خطر قرار می‌گیرند. به همین خاطر، گوگل تصمیم گرفته است تا حساب‌هایی را که در دو سال غیرفعال بوده‌اند حذف کند.

البته قرار نیست همه حساب‌های غیرفعال جیمیل بلافاصله حذف شوند. گوگل از اول دسامبر ۲۰۲۳ شروع به حذف تدریجی اکانت‌های مذکور در دسته‌های کوچک خواهد کرد. این روش به کاربران کمک خواهد کرد تا اگر هنوز تمایل به استفاده از حساب‌هایشان را دارند، فرصتی برای فعال‌سازی مجدد آن‌ها را داشته باشند.

کاربران برای فعال نگه داشتن اکانت خود باید به‌طور متناوب وارد آن شوند یا کارهایی مثل خواندن و ارسال ایمیل را انجام دهند. کاربان همچنین می‌توانند کارهایی مثل استفاده از گوگل درایو، تماشای ویدیوهای یوتیوب، دانلود اپلیکیشن از پلی استور، انجام جستجوهای گوگل یا ساین‌این کردن به اپلیکیشن‌ها شخص‌ثالث با استفاده از گزینه Sign in with Google انجام دهند. استفاده از یک دستگاه اندروید وصل‌شده به اکانت گوگل نیز به عنوان فعالیت در نظر گرفته خواهد شد.

هدف اصلی گوگل از این کار بهبود امنیت پلتفرم‌هایش است. اکانت‌های غیرفعال مخصوصا آن‌هایی که دارای پسورد قدیمی هستند در معرض حملات هکری هستند و داده‌های گوگل نشان می‌دهند که احتمال اینکه اکانت‌های قدیمی از روش تائید دو مرحله‌ای استفاده نکنند بیش از ۱۰ برابر اکانت‌های فعال است. گوگل با پاک کردن این نوع اکانت‌ها می‌خواهد ریسک سرقت هویت افراد و انتشار اسپم و محتواهای آلوده را کاهش دهد.

نکته دیگر اینکه گوگل آدرس‌های جیمیل پاک شده را آزاد نخواهد کرد و از این جهت متفاوت از سایر سرویس‌ها عمل خواهد کرد. گوگل به کاربران توصیه کرده است که یک ایمیل بازیابی به ایمیل اصلی خود اختصاص دهند و از برنامه Inactive Account Manager برای تصمیم‌گیری مناسب در مواقعی که اکانتی غیرفعال می‌شوند استفاده کنند.

برای اینکه حساب جیمیل خود را فعال نگه دارید، حداقل هر دو سال یک بار وارد حساب کاربری خود شوند. این کار از حذف آن جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.