اپل سرانجام استاندارد پیام‌رسانی RCS را به آیفون می آورد - تکفارس 
اپل سرانجام استاندارد پیام‌رسانی RCS را به آیفون می آورد - تکفارس 

اپل سرانجام استاندارد پیام‌رسانی RCS را به آیفون می آورد

افشین نوری
۲۶ آبان ۱۴۰۲ - 18:15
آیفون RCS

اپل سرانجام تصمیم گرفته پشتیبانی از استاندارد پیام‌رسانی RCS را به آیفون بیاورد. اپل امروز رسما اعلام کرد که از این استاندارد در گوشی‌های آیفون استفاده خواهد کرد. این قابلیت اواخر سال ۲۰۲۴ از طریق آپدیت نرم‌افزاری عرضه خواهد شد و قابلیت‌هایی شبیه iMessage برای پیام‌رسانی بین کاربران آیفون و اندروید ارائه خواهد کرد.

اپل این تصمیم اپل را به خاطر فشارهای زیاد رگولاتورهای اروپایی و رقبایی مثل گوگل و سامسونگ می‌گیرد. استاندارد RCS در طول سال‌های گذشته بسیار توسعه یافته است و بالغ‌تر از قبل شده است. سخنگوی اپل گفته است که این شرکت معتقد است RCS امکان همکاری بهتری را برای پیام‌رسانی بین آیفون و اندروید فراهم خواهد کرد.

با وجود اتخاذ استاندارد RCS توسط اپل، iMessage همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد و به عنوان پلتفرم پیام‌رسانی بین کاربران آیفون استفاده خواهد شد. در عوض، RCS جایگزین SMS و MMS خواهد شد و به صورت جدا از iMessage باقی خواهد ماند.

پل همچنان فکر می‌کند که iMessage بسیار امن‌تر از RCS است. به‌گفته اپل، RCS در حال حاضر از رمزگذاری سرتاسری به اندازه‌ی iMessage پشتیبانی نمی‌کند. همانطور که گفته شد تصمیم اپل برای اتخاذ RCS در اثر فشار شرکت‌هایی مانند سامسونگ و گوگل بوده است. اپل تا الان در برابر این فشارها مقاومت کرده بود.

حالا اپل گفته است که با GSMA برای بهبود بیشتر استاندارد RCS همکاری می‌کند که شامل بهبود امنیت و رمزگذاری پیام‌های RCS خواهد بود. نکته مهم دیگر درباره استاندارد RCS این است که این استاندارد از روش رمزگذاری سرتاسری نیز برای چت‌های یک‌به‌یک پشتیبانی می‌کند.

این بدین معنی است که کاربران اندرویدی بیشترین سطح امنیت را نسبت به کاربران آیفون در هنگام ارسال پیام خواهند داشت. هک شدن اخیر شرکت پیام‌رسانی Syniverse نشان می‌دهد که روش رمزگذاری سرتاسری تا چه اندازه برای پیام‌رسانی اهمیت دارد.

البته روش RCS مشکلات خاص خودش را نیز دارد. در مورد اپلیکیشن آی‌مسیج، این امکان وجود دارد که پیام‌ها هنگام سوئیچ کردن بین گوشی‌ها پاک بشوند. RCS همچنین استانداری است که توسط گوگل رهبری می‌شود و اجرای آن از طریق توافقاتی است که این شرکت با اپراتورهای خاص انجام داده است؛ بنابراین ممکن است محدودیت‌هایی در این زمینه وجود داشته باشد.


مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید