کوالکام تحت تاثیر کاهش رونق بازار گوشی هوشمند قرار گرفته است

افشین نوری
۱۲ مرداد ۱۴۰۲ - 11:35
کوالکام

کوالکام به‌تازگی گزارش مالی سه ماهه سوم ۲۰۲۳ خود را منتشر کرده است. این شرکت با کاهش درآمد در اکثر بخش‌ها نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته مواجه شده است. میزان فروش تراشه‌های کوالکام ۲۵ درصد کاهش یافته که احتمالا به خاطر کاهش فروش گوشی‌های هوشمند بوده است.

بازار گوشی‌های هوشمند هم‌اکنون در رکود است و شرکت‌هایی مثل سامسونگ و کوالکام اثرات ناشی از آن را احساس می‌کنند. کوالکام گزارش مالی سه ماهه سوم ۲۰۲۳ خود را روز پنجشنبه منتشر کرد که کاهش درآمد این شرکت را در اکثر بخش‌ها نشان می‌دهد.

طبق این گزارش، کوالکام ۸.۴۵ میلیارد دلار درآمد داشته که کاهش ۲۳ درصدی را نسبت به درآمد ۱۰.۹ میلیارد دلاری مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. در طول این سه ماهه، میزان فروش تراشه‌های موبایلی با کاهش ۲۵ درصد به ۵.۲۵ میلیارد دلار رسیده است.

موسسه Counterpoint، کاهش فروش تراشه‌های کوالکام را با کاهش فروش کلی گوشی‌های هوشمند مرتبط دانسته است. سامسونگ هم که از اسنپدراگون ۸ نسل ۲ در سری گلکسی S23 خود استفاده می‌کند، در طول سه ماهه اخیر آسیب دیده است که این موضوع منجر به کاهش ۹۵ درصدی سود عملیاتی این شرکت نسبت به سال گذشته شده است.

کوالکام قرار است امسال تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ را با فناوری ۴ نانومتری TSMC معرفی کند و ظاهرا این تراشه از معماری ۱-۴-۳ شامل یک هسته اصلی X-4 با سرعت کلاک ۳.۷ گیگاهرتز ، چهار هسته عملکردی و سه هسته کم‌مصرف استفاده خواهد کرد. این تراشه احتمالا در سری گلکسی S24 سامسونگ بکار گرفته خواهد شد.

حالا اطلاعاتی درباره اسنپدراگون ۸ نسل ۴ فاش شده است که نشان می‌دهد این تراشه با نسل دوم فناوری ۳ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد که بهره‌وری بالایی نسبت به نسل اول خواهد داشت. این تراشه همچنین به جای هسته‌های ARM از هسته‌های Oryon کوالکام استفاده خواهد کرد که منجر به بهبود ۴۰ درصدی عملکرد اسنپدراگون ۸ نسل ۴ نسبت به نسل ۳ خواهد شد.

کوالکام در سال ۲۰۲۱ شرکت Nuvia را که هسته‌های Oryon را توسعه می‌داد به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار خریداری کرد. حالا نتایج بنچمارک نمونه اولیه اسنپدراگون ۸ نسل ۴ در گیک بنچ ۹۱۰۰ (چندهسته‌ای) شده است که ۴۰ درصد بیشتر از امتیاز چندهسته‌ای اسنپدراگون ۸ نسل ۳ و تراشه M2 اپل در همان بنچمارک است. 

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.