شایعه: تراشه اگزینوس ۲۵۰۰ سامسونگ بسیار قدرتمند خواهد بود

افشین نوری
۱ بهمن ۱۴۰۲ - 20:11
اگزینوس 2500

ظاهرا سامسونگ در حال توسعه تراشه پرچمدار اگزینوس ۲۵۰۰ است و حالا اطلاعات تازه‌ای درباره مشخصات آن فاش شده است.

در حالیکه شایعات قبلی به چهار هسته‌ Cortex-X در این تراشه اشاره کرده بودند؛ اما طبق گزارش جدید، اگزینوس ۲۵۰۰ فقط یک هسته‌ قدرتمند Cortex-X5 با فرکانس بین ۳.۲ تا ۳.۳ گیگاهرتز خواهد داشت و در کنار آن از ۵ هسته‌ Cortex-A730 با ترکیب ۳+۲ و فرکانس‌های متفاوت استفاده خواهد کرد.

همچنین ۴ هسته‌ کم‌مصرف Cortex-A520 در داخل تراشه اگزینوس ۲۵۰۰ وجود خواهد داشت که فرکانس های آن‌ها هنوز مشخص نیست.

اگزینوس ۲۵۰۰ سامسونگ با فناوری ۳ نانومتری ساخته خواهد شد و انتظار می‌رود که عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

سامسونگ به‌تازگی سری گلکسی S24 را با تراشه اگزینوس ۲۴۰۰ معرفی کرد. اگزینوس ۲۴۰۰ دارای یک هسته اصلی Cortex-X4 با فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز، دو هسته Cortex-A720 با سرعت ۲.۹ گیگاهرتز، سه هسته Cortex-A720 با سرعت ۲.۶ گیگاهرتز و چهار هسته کارآمد Cortex-A520 با فرکانس ۲ گیگاهرتز است.

سامسونگ قبلا تائید کرده بود که اگزینوس ۲۴۰۰ حدود ۱.۷ برابر عملکرد سریع‌تر پردازنده و ۱۴.۷ برابر عملکرد بهتر هوش مصنوعی نسبت به اگزینوس ۲۲۰۰ دارد. پردازنده گرافیکی Xclipse 940 اگزینوس ۲۴۰۰ بر پایه معماری AMD RDNA 3 ساخته شده و پشتیبانی از رهگیری پرتو، ورندرنینگ را بهبود می‌بخشد.

گفتنی است این تراشه با استفاده از پروسه ۴ نانومتری LPP+ سامسونگ ساخته شده و همه هسته‌های آن دارای معماری ARMv9 هستند. اگزینوس ۲۴۰۰ همچنین یک ISP جدید و قابلیت پشتیبانی از رم LPDDR5X و حافظه UFS 4.0 را دارد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.