رونق هوش مصنوعی ممکن است منجر به کمبود کارت گرافیکی شود

افشین نوری
۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - 11:03
هوش مصنوعی

رشد رمزارزها در سال‌های اخیر باعث افزایش قیمت کارت‌های گرافیکی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ شد. حالا رونق هوش مصنوعی ممکن است تاثیر منفی روی این حوزه بگذارد.

به نظر می‌رسد رونق هوش مصنوعی باعث افزایش تقاضا برای کارت‌های گرافیکی شده لست که حتی منجر به برخی کمبودها شده است. انویدیا اعلام کرده است که زنجیره تامین این شرکت به طور کامل نتوانسته تقاضای موجود را تامین کنند.

مایکروسافت، OpenAI، و شرکت‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند دست به اقداماتی برای کاهش کمبود در کارت‌های گرافیکی H100 و A100 انویدیا زده‌اند. برای مثال، مایکروسافت کارمندان خود را محدود است. ایلان ماسک مدیرعامل تسلا نیز گفته است که در حال حاضر پیدا کردن کارت گرافیکی سخت‌تر از دارو شده است.

در حال حاضر معلوم نیست که وضعیت فعلی تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و آیا امکان سرایت بیشتر آن به بازار کارت‌های گرافیکی مصرف کننده وجود دارد یا خیر. گزارش‌ها حاکی از آن است که رونق هوش مصنوعی باعث شده تا انویدیا برخی از منابع تولید خود را از کارت‌های گرافیک سری GeForce RTX 4090 به سمت H100s هدایت کند.

اخیرا شرکت‌هایی که از کارت‌های گرافیکی برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کردند سعی کرده‌اند تا زیرساخت‌های خود را به سمت فناوری هوش مصنوعی تغییر دهند و کاهش سرمایه‌گذاری‌ ناشی از زمستان کریپتو را جبران کنند.

اخیرا واحد ابری آمازون موسوم به AWS اعلام کرد که ۱۰۰ میلیون دلار در بخش هوش مصنوعی مولد سرمایه‌گذاری می‌کند تا به شرکت‌هایی که از این فناوری استفاده می‌کنند کمک کند. در ماه‌های اخیر فناوری هوش مصنوعی مولد با معرفی چت‌بات ChatGPT توسط شرکت OpenAI سروصدای زیادی به پا کرده است و اکثر شرکت‌ها به دنبال استفاده از آن در محصولات خود هستند.

این سرمایه‌گذاری هرچند برای شرکتی مثل آمازون که درآمد میلیاردی در سال دارد رقم ناچیزی است، اما به هر حال نشان می‌دهد که واحد ابری آمازون متوجه اهمیت هوش مصنوعی مولد شده است و برای عقب نماندن از رقبایی مثل مایکروسافت و گوگل دست به کار شده است.

آمازون گفته است که AWS در حال همکاری با شرکت‌هایی مثل Highspot, Twilio, RyanAir و Lonely Planet است و مهندسان و دانشمندان جدیدی را به پروژه جدید هوش مصنوعی خود اضافه کرده است.

در هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.