دروغ‌سنج مبتنی بر متن که به پلیس برای ردیابی گزارشات غلط کمک می‌کند

۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰

ابزارهای چک کننده‌ی املا و دستور زبان برای چندین دهه است که در دسترس افراد قرار گرفته است، اما اگر نرم‌افزاری بتواند به عنوان یک آشکارساز دروغ برای اسناد مبتنی بر متن عمل کند، چه؟ این ممکن است عجیب باشد، اما این موضوعی است که محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه شارل سوسن اسپانیا در مادرید در حال کار کردن بر روی آن هستند – و ظاهرا به نتیجه هم رسیده‌اند. چیزی که محققان علوم کامپیوتری به آن دست یافته‌اند ابزاری بوده که می‌تواند به طور رسمی‌ به پلیس کمک کند تا اظهارات دروغین را در رابطه با سرقت شناسایی کند. این یک مشکل بزرگ در اقصی نقاط جهان است و می‌تواند به طیف وسیعی از پیامدهای منفی منجر شود – از جمله ادعاهای بیمه کاذب، اتلاف وقت پلیس و به طور بالقوه، حتی دستگیری‌های غیر قانونی. عواقب ناشی از بیانیه دروغین  به پلیس می‌تواند شامل جریمه سنگین و حتی زندان باشد.

ابزار جدید تجزیه و تحلیل متن ، به نام VeriPol، با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین به منظور بررسی اطلاعاتی مانند نوع اقلام به سرقت رفته در گزارش  و شرح عاملین به کار گرفته شود. با توجه به گفته‌های سازندگان آن، این ابزار می‌تواند گزارش‌های جعلی پلیس را با دقت بیش از ۸۰ درصد شناسایی کند. عواقب رایج در گزارش‌های دروغین شامل تمرکز بیشتر بر اموال به سرقت رفته در حادثه، عدم وجود جزئیات دقیق، جزئیات محدودی از مهاجم و عدم وجود شاهدان و مدارک قابل اتکا است.

دکتر جوزف کاماچو کلادوس، پژوهشگر دانشگاهی در Cardiff، گفت:

هدف اصلی، ساختن ابزاری است که برای شناسایی زودهنگام گزارش‌های جعلی پلیس مفید باشد، به طوری که بتواند مکمل گزارشات تخصصی پلیس شود. در [تحقیق] ما سعی کردیم به طور خاص مطالعه کنیم که آیا چنین ابزاری می‌تواند به صورت خودکار از محتوای متنی گزارش‌ها نوشته شده توسط پلیس یاد بگیرد و آموزه ها را به گزارش‌های جدید پلیس اعمال کند یا خیر. ما از روش‌های یادگیری ماشینی کلاسیک بهره بردیم و از گزارش‌های پلیس که صحت یا عدم صحت آن معلوم بود به عنوان ورودی استفاده کردیم. یافته‌های اصلی این بود که مردم با استفاده از الگوهای مشابه دروغ می‌گویند و یک روش یادگیری ماشین کلاسیک می‌تواند این الگوها را شناسایی کند و در این موارد با درجه بالایی از دقت مورد استفاده قرار گیرد.

VeriPol در چندین مطالعات اولیه استفاده شده است که نشان می‌دهد چگونه می‌توان از آن برای فیلتر کردن گزارش‌های غلط سرقت استفاده کرد. کاماچو کالادوس ادامه داد:

ما در حال حاضر این سیستم را در پلیس اسپانیا به کار گرفته‌ایم و با یک برنامه آموزشی یکپارچه همگام کرده‌ایم. از این ابزار در بسیاری از ایستگاه‌های پلیس در اسپانیا استفاده می‌شود. به عنوان یکی از تاثیرات جانبی و شاید مهمترین آنها، ما انتظار داریم که آگاهی و درک این مشکل، بیشتر مانع از ثبت گزارشات جعلی پلیس شود.

0

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette