آینه های مقیاس نانو می توانند محاسبات نوری را دگرگون کنند

۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۰

دنیای علم به پیشرفت سریع خود ادامه می دهد و انتهایی برای آن متصور نیست. محققان به تازگی توانسته اند کوچکترین آینه ی جهان را بسازند. برای کسب اطلاعات بیشتر با تکفارس همراه باشید.

پروفسور جولیان لاورات به همراه تیمش در دانشگاه پیر و ماری کوری در پارس، با استفاده از 2000 اتم سزیوم توانسته اند کوچکترین آینه ی دنیا را بسازند. بنا به گفته های خان نیل کورزو، یکی از محققان دوره ی پسا دکترا که نویسنده ی ارشد برگه ی تحقیق این تیم در مجله ی فیزیک بود، آینه های نانو همان سطح بازتابی را دارند که موادی با استفاده از میلیون ها اتم ایجاد می کنند و می توانند یک روزی در محاسبات نوری پیشرفت های بزرگی را به وجود آورند و حتی آن را متحول گردانند.

این آینه از یک فیبر نوری در مقیاس نانو با اندازه ی 400 نانومتری استفاده می کند تا اتم های سزیوم را در محل مناسب نگه داشته و نور را بتوانند بازتاب دهند. (برای مثال، یک تار موی انسان تقریبا 100000 نانومتر قطر دارد) به دلیل بسیار کوچک بودن مقیاس، زنجیره ی اتم ها باید دقیقا در نصف طول موج اشعه ی نور جایگذاری شوند، که این کار بدین معنی است که رنگ نور باید به طور مخصوصی انتخاب شود و هر رنگی از این آینه ی مقیاس نانو بازتاب نخواهد شد.

همانطور که مله ی Popular Mechanics اشاره می کند، این تیم قادر بودند تا با استفاده از این آینه، اشعه ی نور را به صورت موقت به دام بیاندازند و دسته ای از دیود های نوری را ایجاد کنند که می تواند پالس های نوری را ذخیره و دریافت کند. همانطور که کوزو در مقاله اش اشاره می کند، این روش می تواند در ساخت مدارات نوری بسیار مفید واقع شود و با این کار سرعت محاسباتی این مدارات بسیار افزایش خواهند یافت.

نظر شما در این باره چیست؟

منبع: Engadget

0
برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette