نقد و بررسی کیبورد Logitech G310 Atlas Dawn

۲۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۶

تقریبا سال پیش بود که لاجیتک مهم ترین کیبورد مخصوص گیمینگ خود تا به آن روز را معرفی کرد، کیبورد زیبا و خوب G910 Orion Spark. کیبورد G910 Orion Spark یک محصول عالی و مهم برای لاجیتک بود، زیرا به کمپانی کمک می کرد تا در بازار در حال رشد محصولات گیمینگ نقش مهمی را ایفا کند. لاجیتک ادعا می کرد که کیبرد G910 Orion Spark، اوج هنر و خلاقیت تیم مهندسی آن ها می باشد، که این کیبرد را ساخته اند. لاجیتک با استفاده از بازخوردی که گیمر ها و شرکت کنندگان مسابقات بازی های ویدیویی داشتند، تصمیم گرفت تا نسل بعدی کلید های مکانیکی را طراحی و توسعه دهد و در آخر نتیجه همه تلاش ها سوئیچ های مکانیکی Romer-G نامیده شد. در حالی که همه در حال سفارش دادن سوئیچ های Cherry MX بودند، لاجیتک تصمیم گرفت تا سوئیچ مخصوص به خود را بسازد. با ما همراه باشید، تا بیشتر در مورد کیبورد جدید لاجیتک بدانید.

برای بیشتر بخش ها G910 نقد های مثبتی داشت، گرچه  مشکل اصلی که به این کیبورد گرفته شد، کی کپ ها و مابقی کلید ها بود. غیر یکپارچه بودن کی کپ ها بیشترین انتقاد را در پی داشت و باعث شده بود، که این کیبورد زیبا مورد انتقاد قرار گیرد. خالت بد چینش دکمه ها هم باعث می شد، که هم در تایپ کردن و هم در تجربه گیمینگ، استفاده از این کیبورد کمی آزار دهنده باشد. البته باید قبول کرد که سوئیچ های Cherry MX بهتر عمل می کنند و تجربه استفاده بهتری می دهند. در کنار آن صدایی که در کلیک کردن ها به گوش می رسد نیز لذت بخش و گوش نواز می باشد. البته صدایی که کوبیدن دکمه های Romer-G می دهد، صدایی به مراتب بهتر است و همین موضوع باعث جذابیت Romer-G می شود، البته اگر ضعف کی کپ ها را در نظر نگیریم.

پس از G910، حال شاهد یک کیبورد ساخت لاجیتک دیگر که از Romer-G استفاده کرده است، هستیم. نام این کیبورد جدید G310 Atlas Dawn می باشد. یک کیبورد که از کلید های مکانیکی Romer-G استفاده کرده است. همانطور که می توانید از نام این کیبورد جدید مشاهده کنید، کیبورد G310، ورژن کوچک شده کیبورد G910 می باشد. چیز هایی که از این کیبورد جدید حذف شده اند، کلید های ماکرو در کناره و بالای کیبورد می باشد، که دیگر نیستند. همچنین کلید های مدیا نیز از این کیبورد برداشته شده اند. پد شماره نیز، دیگر در این کیبورد وجود ندارد. علت برداشته شدن همه این دکمه ها و قابلیت ها، سبک تر شدن کیبورد اعلام شده است، تا بتوان به راحتی در فضا های کوچک تر از آن استفاده کرد. البته خود این موضوع می تواند علت خوبی برای خریداری بعضی کاربران باشد. فرض کنید میزی که برای گیمینگ یا کار انتخاب کرده اید، کوچک می باشد و استفاده از یک کیبرد کوچک، گزینه ای عالی برای شما است، یا برای مثال کیبورد گران قیمت و بزرگی داشته باشید، وقتی در فضای میزی که برای خود انتخاب کرده اید، جا نشود و فضای حرکت دادن ماوس شما را کم کند، طبیعتا برای شما آزار دهنده خواهد بود، اما یک کیبورد کوچک می تواند شما را از شر خیلی مسائل راحت کند.

تقریبا کیبورد جدید لاجیتک یعنی G310 از نظر همه مشخصات کوچک تر از G910 می باشد، اما یک چیز به طرز عجیبی کمتر نیست، ان هم قیمت کیبورد می باشد. کیبورد G910 با قیمت ۱۸۰ دلار عرضه شد و در قفسه فروشگاه ها قرار گرفت تا در دست مشتریانش قرار گیرد، اما در حال حاضر به قیمت ۱۴۰ دلار کاهش یافته است، چیزی که باعث شده فروشش کمی رشد داشته باشد. در همین بین، کیبورد G310 با قیمت ۱۸۰ دلار معرفی شده است، همان قیمتی که برادر بزرگترش در روز نخست عرضه اش برچسب خورده بود. حال ما هم مانند شما راغب هستیم، تا بدانیم این قیمت آیا عادلانه است و کیبورد G310 ارزش چنین قیمتی را دارد یا خیر.

طراحی و قابلیت ها

کیبورد G310 Atlas Dawn در حدود ۳۳ درصد از کیبورد G910 کوچک تر می باشد. کیبورد G310 در ابعاد ۳۹۰٫۵ میلیمتر طول و ۱۸۵٫۲ میلیمتر ضخامت می باشد. همچنین G310 در حدود ۵۰ درصد سبک تر است، که این یعنی وزن کیبورد G310 فقط ۷۶۵ گرم می باشد.

در این کیبورد جدید از همان سوئیچ های Romer-G استفاده شده و باید شاهد همان کی کپ هایی که در نسخه G910 بودیم، باشیم. البته باز هم باید گفت که استفاده از آن قابلیت باز باعث انتقادات شدید در مورد این کیبورد جدید خواهد شد و ما هم به شخصه از این قابلیت راضی نیستیم. استفاده از این کیبورد زیاد دلچسب نیست و حس خوبی را به شما نمی دهد، اما فضای چینش کلید ها به خوبی رعایت شده و یک نکته منفی در کیبورد قبلی، به یک نکته مثبت تبدیل شده است.

اگر از دید مثبت نگاه کنیم، درخشیدن کلید ها با نور آبی که در آن ها به کار رفته است، باعث می شود حس خوبی در فشار دکمه ها به شما داده شود، همینطور پیدا کردن کلید ها راحت تر می باشد. البته با توجه به قیمت، احتمالا شما انتظار رنگ های RGB را که در مدل G910 موجود بود، داشته باشید، اما متاسفانه چنین چیزی وجود ندارد و تنها رنگی که شما می توانید مشاهده کنید، همان رنگ آبی می باشد. هیچ کلیدی که بتوانید آن را ویرایش کنید و برنامه به آن بدهید نیز وجود ندارد و ما فکر می کنیم با توجه به قیمت، باید چنین قابلیتی وجود داشته باشد. لاجیتک نیز هیچ بهانه ای برای قرار ندادن چنین قابلیتی ندارد. مانند کاری که Cougar با سری کیبورد گیمینگ ۷۰۰K کرد، لاجیتک نیز در کیبورد جدیدش از کلید های سمت چپ استفاده نکرده است.

به جای آن، لاجیتک تصمیم گرفته تا از قابلیت های دیگری استفاده کند، که اگر نبود هم مشکلی ایجاد نمی شد. این یک قابلیت برش دادن یا Cut out می باشد و در سمت چپ کیبورد قرار دارد، که بیشتر شبیه دستگیره می ماند و در کار کردن با آن، نیاز به انگشتان باریکی دارید. زیرا در هنگام استفاده مشکلات زیادی به وجود می آورد. لاجیتک می تواند اندازه آن را کمی بزرگ تر کند و یا آن را بردارد تا کیبوردی کوچک تر بسازد.

مشکل بعدی و یا بهتر است بگویم، مشکل بزرگ بعدی، قسمت کفی آن در سمت راست کوتاه است. کیبورد G310، کیبورد بلندی است، مخصوصا در جلوی آن که دستان شما قرار می گیرد. بنابراین وجود کفی مناسب، واقعا مهم است. متاسفانه کیبورد G310 با این که کفی سمت چپ خوبی برای هدایت کلید های WASD دارد، اما در مورد سمت راست آن، این کفی کوتاه شده و بعد از کمی استفاده، مچ دست راست شما درد خواهد گرفت. کفی به قسمتی گفته می شود که مچ دستان شما در هنگام تایپ یا بازی با کیبورد قرار می گیرد و کیبوردی که کفی مناسبی نداشته باشد، باعث می شود مچ دستان شما زاویه دار بر روی کیبورد قرار بگیرد و این حالت باعث درد در مچ دست می شود. برای کیبوردی که شما فقط از کلید های WASD و ماوس استفاده کنید، این کیبورد مناسب است، اما سوال این جاست، قیمت این کیبورد برای چیزی که گفتیم زیاد می باشد.

ARX dock به کیبورد جدید بازگشته است و یکی از خوبی های آن، قابل جدا شدن ARX dock می باشد. این یک ویژگی خوب می باشد که در مقابل کیبورد G910، کیبورد G310 از مزیت خاصی برخوردار است.

به جز قابلیت ARX dock، می توان به یکی دیگر از مزیت های خوب این کیبورد اشاره کرد و آن کابل ۱٫۸ متری کیبورد G310 است. البته نبود هیچ درگاه USB در این کیبورد و یا پورتی که بتوان برای مثال هدست خود را به آن متصل کرد، از نکات منفی این کیبورد می باشد. چیزی که فکر می کنم همه کیبورد های گیمینگ باید داشته باشند. این یک قابلیت عالی می تواند باشد، که شما توانایی اتصال هدست و یا گیم پد خود را به کیبورد خود داشته باشید و اگر به دنبال چنین قابلیتی هستید، باید بگویم که کیبورد G310 شما را ناامید می کند.

همینطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، رنگ بدنه کیبورد آن آبی می باشد و دارای دو پایه خواهد بود. این کیبورد به خوبی در جای ثابت می ایستد، تا بر اثر فشار هایی که توسط دست کاربران وارد می شود، جا به جا نگردد.

کارا بودن نرم افزار کیبورد

طبیعتا کارا بودن درایور و نرم افزاری که به همراه سخت افزار شما، به شما ارائه می گردد، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. اگر یک سخت افزار را خریداری نمودید و از درایور پیش فرض آن که توسط سیستم عامل شما شناسایی می شود، استفاده می کنید و یا علاقمند به استفاده از نرم افزار های عرضه شده به همراه سخت افزار خود نیستید، باید بگویم که فقط یک سخت افزار گران قیمت خریده اید و روش کار با ان را بلد نیستید. تفاوت یک کیبورد گران قیمت، با یک کیبورد ارزان قیمت، فقط در سخت افزار و مواد اولیه استفاده شده در آن نیست، بلکه نرم افزار آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر از نرم افزار کیبورد استفاده نکنید، مشکلاتی برای کیبورد شما پیش می آید. یکی از آن ها غیر قابل استفاده بودن بعضی کلید های کیبورد است، زیرا فرمانی برای آن ها تعریف نشده و یا در شرایط خاصی، کلید ها دستور دیگری را اجرا می کنند. از دیگر مشکلات هم، از دست دادن تعداد زیادی قابلیت که همراه نرم افزار کیبورد به شما داده می شود، می باشد. برای مثال، لاجیتک همیشه نرم افزار های فوق العاده ای در اختیار کاربران خود می دهد، مخصوصا نرم افزار های گیمینگ که فوق العاده عمل می کنند. البته وقتی نوبت به G310 می رسد، چیز زیاد خاصی برای کنترل از طریق نرم افزار آن ندارد.

با فشار دادن کلیک خانه، صفحه ای باز می شود که تصویری از کیبورد به شما نشان می دهد، همچنین در زیر این صفحه آیکون هایی وجود دارد که با کلیک بر روی این آیکون ها می توانید به قسمت های مختلف نرم افزار دسترسی داشته باشید.

شما می توانید در این قسمت پروفایل های مختلفی درست کنید، که من فکر نمی کنم بیشتر یکی یا نهایت دو عدد پروفایل، به ساخت پروفایل دیگری نیاز داشته باشید. کار زیادی نمی توانید انجام دهید و امکاناتی برای ویرایش بیشتر به شما داده نمی شود. البته گیمر ها می توانند، کلید ویندوز را به هنگام اجرای بازی غیر فعال کنند، که یک قابلیت خوب می باشد.

 

منو روشنایی به شما کمک می کند، تا نور کیبورد را کمتر یا بیشتر کنید و به شما اجازه می دهد افکت هایی را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین می توانید یک تایمر برای خاموش شدن نور کیبورد ویرایش کنید، که هر وقت از کار با کیبورد دست کشیدید، نور کیبورد خاموش شود. یکی دیگر از امکانات نیز قابلیت خاموش کردن نور کیبورد می باشد، تا هر وقت از نور کیبورد خسته شدید، نور آن را خاموش کنید.

کیبورد G310 به شما قابلیتی می دهد، که گرمایش کیبورد را به شما نشان می دهد و اطلاعاتی از KPM در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین یک منوی تنظیمات عمومی وجود دارد، که می توانید آپدیت های جدید نرم افزار را دانلود کنید. همچنین یک کنترل ARX وجود دارد، که می توانید بنظیمات خدمات ARX را ویرایش کنید.

سخن آخر

شاید برای طرفداران دو آتیشه لاجیتک شاید بیان این موضوع کمی ناراحت کننده باشد، اما باید قبول کرد که هرچه لاجیتک در سال ۲۰۱۵ با ساخت ماوس های MX Master موفق ظاهر شده، در مورد کیبورد واقعا بد عمل کرده است. خب چه می توان گفت، یک چیزی را می برید و یک چیزی را هم شکست می خورید. فقط باید گفت که لاجیتک سال بدی را با این کیبورد سپری خواهد کرد. البته علت سخت گرفتن ما قیمت کیبورد می باشد. برای یک کیبورد ۱۸۰ دلاری که باید گفت در بازار تهران با قیمت بیشتری عرضه خواهد شد، شما قیمت بالایی را پرداخت می کنید، که نمونه های بهتری با این قیمت موجود می باشند. اگر این کیبورد قیمتی بین ۸۰ تا ۱۲۰ دلار داشت، مطمئنن با مقاله ای که آن را تحسین کنیم، رو به رو می شدیم، اما برای این قیمت کیبورد های بهتری می توان خرید.

اشتباه نکنید، بنده قصد کوبیدن این کیبورد را ندارم. هیچ پورتی بر روی کیبورد وجود ندارد. رنگ نور کیبورد، قابل تغییر نیست و فقط رنگ آبی در اختیار کاربران قرار داده می شود. کلید های ماکرو حذف شده اند. پد شماره حذف شده است و دیگر ایرادات، که در مقابل آن فقط می توان به یک نکته مثبت اشاره کرد، که آن هم با کی کپ های G310 خراب شده اند.

مشکل اصلی کیبورد جدید G310 وقتی شروع می شود، که به بازار عرضه شده و با رقیبان سر سخت خود به رقابت بپردازد. اگر یک گیمر هستید، این موضوع عالیست و پیشنهاد نه تنها من، بلکه همه گیمر های دیگر به شما استفاده از یک کیبورد و ماوس مخصوص گیمینگ می باشد، اما کیبورد مخصوص گیمینگی که بتواند نیاز های شما را برآورده کرده و یک تجربه عالی از گیمینگ را به شما عرضه کند. اگر این کیبورد با قیمت ۱۲۰ دلار و شاید هم کمتر عرضه می شد، می شد انتظار یک فروش عالی را از آن داشت، اما با این قیمت تنها حرفی که می توان زد، گزینه های بهتری برای خرید در بازار موجود می باشد. برای مثال می توانید یک کیبورد Cooler Master QuickFire Rapid-I را در حدود همان قیمت که کیبورد G310 به فروش می رسد، خریداری کنید. کیبوردی که از سوئیچ های Cherry MX استفاده می کند و همچنین نور پس زمینه کامل دارد. گزینه های دیگر که می توان اشاره کرد، کیبورد Roccat Ryos TKL Pr می باشد، که تنها ۹۰ دلار قیمت دارد. Corsair Vengeance K65  نیز در همان حدود ۹۰ دلار است و یا کیبورد Razer BlackWidow Tournament Edition را با قیمت ۸۰ دلار به شما پیشنهاد داد.

نکات مثبت

  • از جمله نکات مثبت می توان به طراحی شیک و ظاهر زیبای آن اشاره کرد.
  • نرم افزار این کیبورد عالی و کارآمد می باشد.

نکات منفی

  • قیمت کیبورد فوق العاده بالا می باشد.
  • تنها یک رنگ برای نور کیبورد طراحی شده است.
  • کفه برای مچ دست راست طراحی نشده و کوتاه می باشد.
  • برای یک کیبورد با محدوده قیمت ۱۸۰ دلار، امکانات کمی به این کیبورد داده شده است.
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette