نبرد چهار ارتش! | GTX 980 Ti SLI در نبرد با R9 Fury X Crossfire

۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰

در این مقاله سعی داریم دو کارت گرافیکی قدرتمند را با یک دیگر مقایسه کنیم . اوایل امسال بود که کارت گرافیکی GTX Titan X پا به میدان گذاشت و به یک رویا برای هر گیمری که میخواست با یک سیستم فوق العاده قوی به انجام بازی ها بپردازد، تبدیل شد. البته این مقام برتری فقط تا چند ماه دوام آورد و با ورود کارت گرافیکی GTX 980 Ti  غول اصلی میدان رونمایی شد. با اینکه GTX 980 Ti  کمی کندتر بود، اما قیمت کمتر نسبت به Titan X باعث محبوبیت این کارت گرافیکی شد. قیمتی 650 دلاری نسبت به Titan X گران قیمت 1000 دلاری! در کنار Nvidia و AMD , شرکت هایی وجود دارند که محصولات آنها را با ساختاری نسبتا متفاوت عرضه میکنند که همیشه محصولاتشان بهتر، خنک تر و کم صدا تر کار میکند. یکی از این شرکت ها Gainward میباشد که بیشتر بر روی محصولات Nvidia مانور میدهد. Gainward هم یک مدل از کارتهای انویدیا را به نام GTX 980 Ti Golden Sample طراحی کرد که نسبت به مدل معمولی 15 درصد بیشتر اورکلاک شده بود و همین موضوع باعث میشود که 11 درصد عملکرد بهتری داشته باشد و همینطور این مدل 10 درجه خنک تر کار میکرد.

در این نبرد قصد نداریم که فقط از یک GTX 980 Ti استفاده کنیم بلکه دو کارت گرافیک به صورت GTX 980 Ti SLI را مورد تست قرار میدهیم و در مقابل آنها هم از کارت گرافیکی دو Radeon R9 Fury X در حالت Crossfire استفاده خواهیم کرد. قیمت یک Radeon R9 Fury X هم در حدود 650 دلار میباشد . حال ما میخواهیم در حالت تنظیمات 4K از این دو کارت استفاده کنیم و توانایی هر کدام را به شما نشان دهیم. خیلی از گیمرها دوست دارند در حالت 4K با گیم پلی ای روان و چشم نواز، بازی کنند و ما هم تستی را برای آنها انجام میدهیم که بتوانند تشخیص بدهند که کدام یک بهتر است.

قرار است که برای شما ده بازی محبوب را در حالت رزولوشن 4K تست کنیم. ما حداقل و متوسط فریم ریت و همینطور در کنار آن ماکسیموم فریم ریت را به شما نشان خواهیم داد. کارتهای GTX 980 Ti SLI و R9 Fury X Crossfire را در تنظیمات معمولی و همینطور تنظیمات اورکلاک شده پایدار مقایسه خواهیم کرد.

 • Intel Core i7-5960X (3.0GHz)
 • x4 4GB Kingston Predator DDR4-2400 (CAS 12-13-13-24)
 • Asrock X99 Extreme6 (Intel X99)
 • Silverstone Strider Series (700w)
 • Crucial MX200 1TB (SATA 6Gb/s)
 • Gainward GeForce GTX 980 Ti (6144MB) SLI
 • Gainward GeForce GTX 980 Ti (6144MB)
 • AMD Radeon R9 Fury X(4096MB) Crossfire
 • AMD Radeon R9 Fury X(4096MB)
 • HIS Radeon R9 390X (8192MB)
 • AMD Radeon R9 295X2 (2x 4096MB)
 • Microsoft Windows 8.1 Pro 64-bit
 • Nvidia GeForce 353.30
 • AMD Catalyst 15.7

معیار اول: Metro Redux

GTX 980 Ti SLI توانست در حالت 4K بازی را 43fps اجرا کند که تا 24fps هم افت فریم ریت داشت که در مقابل آن Radeon R9 Fury X Crossfire  در حالت معمولی 41fps بازی را اجرا میکرد که در افت فریم ریت فقط به 28fps رسید.

اگر به نود و نهمین صدک دیتا نگاهی بیندازید خواهید دید که کارتهای Fury X از رقیب خود پیشی گرفته اند. در حالت اورکلاک کارتهای Fury X توانسته اند 18 درصد بهتر عمل کنند.

معیار دوم : Tomb Raider

باید گفت که Gainward GTX 980 Ti SLI به راحتی توانسته رقیب خود را از میدان به در کند. در حالت متوسط 25 درصد از رقیب خود در حالت اورکلاک بهتر عمل میکند.

GTX 980 Ti SLI در نود و نهمین صدک اجرای خود نیز باز قدرمتند عمل میکند. در حالت اورکلاک شده کارتهای GTX 980 Ti SLI  توانست 42 درصد سریعتر از رقیب خود باشند.

معیار سوم :Battlefield 4

در تنظیمات معمولی فریم ریت، تفاوت چندانی مشاهده نمیشود اما در تنظیمات اورکلاک این GTX 980 Ti SLI است که با 13fps بیشتر رقیب خود را از میان بر میدارد.

باید گفت در 99 صدک اجرای این کارتها, Radeon R9 Fury X Crossfire سریعتر از رقیب خود عمل میکند.

معیار چهارم : Thief

باید بگویم واقعا سورپرایز شدم که چقدر GTX 980 Ti SLI  ضعیف عمل کرده و نیازی به صحبت من ندارد!

اجرای ضعیف GTX 980 Ti SLI  در تست فریم تایم هم بدتر شده و همین موضوع باعث شده کارتهای Fury X Crossfire بتوانند 107 درصد بیشتر عملکرد داشته باشند.

معیار پنجم : Watch Dogs

 
در تنظیمات معمولی GTX 980 Ti SLI واقعا ضعیف عمل کرد, اما وقتی به اورکلاک رسید توانست از رقیب خود سه در صد عملکرد بهتر داشته باشد.

وقتی به نود و نهمین صدک عملکرد نگاهی میندازیم کارتهای GTX 980 Ti SLI  توانسته اند در حالت اورکلاک 24 درصد بهتر عمل کنند.

معیار ششم :Hitman: Absolution

باید گفت که کارتهای GTX 980 Ti SLI توانسته اند در حالت متوسط و حداقل فریم ریت و در هر دو تنظیمات معمولی و اورکلاک از رقیب خود برتر باشند.

در حالت فریم تایم هم مانند بالا این GTX 980 Ti SLI است که با 11 درصد سرعت بیشتر از R9 Fury X Crossfire برتر میدان است.

معیار هفتم : Grand Theft Auto V

کارتهای گرافیکی GTX 980 Ti SLI  در حالت اورکلاک 10 درصد سریعتر هستند و این در حالتی است که در تنظیمات معمولی GTX 980 Ti SLI  با 67 درصد سرعت بیشتر از رقیب خود بازی را اجرا میکند.

GeForce GTX 980 Ti SLI اورکلاک شده 67 درصد از رقیب خود سریعتر عمل میکند و این یک برگ برنده است.

معیار هشتم : Civilization: Beyond Earth

فقط با نگاه کردن به نمودار میتوان برتری کارتهای GTX 980 Ti SLI را مشاهده کرد.

در فریم تایم نیز کارتهای GTX 980 Ti SLI توانستند در حالت اورکلاک 62 درصد بهتر عمل کنند.

معیار نهم :Total War Attila

کارتهای R9 Fury X Crossfire در این بازی بهتر عمل کرده اند و این یعنی 36 درصد عملکرد بهتر، نسبت به رقیب خود یعنی کارتهای GTX 980 Ti SLI بوده است
در فریم تایم نیز باز این کارتهای R9 Fury X Crossfire توانستند 59 درصد بهتر از رقیبشان عمل کنند. البته در صدک 99.9 کمی کندتر شدند.

معیار دهم : Witcher 3: Wild Hunt

در تنظیمات معمولی تقریبا هر دو کارت یکسان عمل کردند ولی در حالت اورکلاک کارتهای GTX 980 Ti SLI توانستند 15 درصد عملکرد بهتر داشته باشند.
عملکرد فریم تایم هر دو رقیب در بازی Witcher 3: Wild Hunt تقریبا مانند عملکردشان در بازی Total War: Attila میباشد.  کارتهای R9 Fury X Crossfire در  99 صدم بهتر عمل میکنند اما وقتی به  99.9 صدم میرسد ضعیف میشوند.

نتیجه رقابت

اطلاعات زیادی وجود دارد که باید بررسی شوند تا بتوان نتیجه درستی گرفت. ابتدا در مورد این موضوع بحث میکنیم که اگر اورکلاکی صورت نگیرد کدام یک بهتر هستند. اگر متوسط فریم ریت را در نظر بگیریم کارتهای Fury X  توانسته اند 4 درصد بهتر از رقیب خود در ده بازی عمل کنند, البته باید گفت در این ده بازی Fury X  فقط در 4 تای آن برتر بود. کارتهای Fury X  توانستند در بازی Thief با 50 درصد  و در Total War: Attila  با 36 درصد عملکرد بهتر یک نبرد خوب را آغاز کنند. وقتی نوبت به فریم تایم میرسد باز هم کارتهای Fury X هستند که برتری را در چنگ خود دارند. کارتهای Fury X در صدک 99 توانستند 22 درصد عملکرد بهتری داشته باشند که این امتیازات را در بازی های Thief و  Total War: Attila کسب کردند. همچنین در بازی های Battlefield 4, The Witcher و Metro Redux نیز خوب عملکردند و فقط در بازی Hitman کمی معادله بهم میخورد که آن هم بخاطر محدودیت CPU بوده است.
Images_02S
البته باید گفت تمام معادلات وقتی بهم میخورد که کارتها با تنظیمات اورکلاک شده به رقابت با هم میپردازند. کارتهای Radeon R9 Fury X  تقریبا هیچ چیزی برای معرفی ندارند و در نتایج بیشتر شکست میخورند. نتایج در حالت اورکلاک شده و در متوسط فریم ریت بازیها نشان میدهد که کارتهای GTX 980 Ti میتوانند 15 درصد عملکرد بهتر داشته باشند و این در حالی است که رقیبشان در تنظیمات اورکلاک فقط یک یا دو درصد بهتر میشوند و در فریم تایم نیز باز کارتهای انویدیا 5 درصد عملکرد بهتر دارند. در کل اگر بخواهیم متوسط فریم ریت و افت فریم را در نظر بگیریم کارتهای GTX 980 Ti SLI  توانسته اند یک عملکرد عالی را به ما نشان بدهند و در هفت بازی از ده بازی معیار ما بهتر عملکرده اند, در حالی که اگر نگاهی بخواهیم به کارتهای Fury X Crossfire بیندازیم نسبت به ده بازی فقط در شش عدد آن عملکرد خوبی داشته اند. گیمرهایی که میخواهند در حالت تنظیمات 4K  بازی کنند، باید گفت اگر از هر کدام یک از این دو کارت استفاده کنند، راضی خواهند بود. اما کارتهای انویدیا عملکرد بهتری دارند و به گیمرها اجازی میدهند که در حالت اورکلاکینگ از برتری 15 درصدی بهره ببرند. در نتیجه باید گفت  GTX 980 Ti SLI با اورکلاکینگ عالی که دارند برنده این رقابت سخت و تنگاتنگ هستند و پیشنهاد ما به تمام گیمرها میباشند.
0

بیشتر بخوانیدنظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
 • اقبال گفت:

  ممنون بابت مقایسه Yes
  والا این gtx 980 ti خیلی گرونه 2 ملیون و هشصد پول کمی نیست!بنظر من برای کسایی مثل من که محدودیت قیمت دارن هنوز هم gtx 970 خودش هم سری G1 Gaming گیگابایت عالیه!چون ما که 4k نمیخوایم مانیتورش رو هم نداریم به همون full had مون راضی هستیم با میانگین 60 فریم ثابتمون!

  1
 • بهنام گفت:

  بسیار مقاله عالی بود.
  اتفاقا چند روزی بود که بین خریدن یا نخریدن لپتاپ gt80 titan msi مونده بودم،الان فهمیدم که واقعا می ارزه به قیمتش
  ممنون

  0
 • سعید گفت:

  سلام خسته نباشید همه رو خوندم عالی بود منتظر مطالب دیگتون هستیم

  0
 • علی گفت:

  من فکر میکنم تو بازی هایی که دخالت انودیا هس ای ام دی کم میاره یکم چون انحصاری انحصاری انودیا هست مانند انودیا hairwork . بایدم همینجور باشه چون انودیا برا کارت خودش این تنظیماتو بهینه کرده اما به نظرم یکم نامردیه امیدوارم ای ام دی هم یه چیزایی رو کنه در اخر هم ممنون از مقاله

  0
 • Azathoth گفت:

  haji amd cartaye fogholadei dade birun tu 3 4 sale akhir
  hamintoram dare edame mide.sony,microsoft daran az amd estefade mikonan
  man khodam 7970 cross kardam akh nemige,ba cpu i5 bazi zire 60 nemiare
  nvidia gand mizane be bazia ke ru cartash behtar ejra she ke unam samarei vase gamer nadare
  amd sherkate dorostie
  harkiam mikhad yechi bebande harchio dus dare bazi kone 7970 cross kon boro halesho bebar

  0