چین کنترل خود را روی چت‌بات‌های هوش مصنوعی افزایش می‌دهد

افشین نوری
۲۲ مهر ۱۴۰۲ - 10:37
چین

چین به‌تازگی دستورالعمل‌هایی را به منظور تشدید کنترل بر پلتفرم‌های هوش مصنوعی مولد ارائه کرده است. کمیته امنیت اطلاعات ملی این کشور، پیش‌نویس دستورالعمل‌هایی را منتشر کرده که در آن به دو نگرانی اصلی اشاره شده است: محفاظت از داده‌های آموزشی و تنظیم مدل‌های زبانی بزرگ (LLM).

طبق این دستورالعمل‌ها، توسعه دهندگان هوش مصنوعی تنها می‌توانند از داده‌های مجاز برای آموزش پلتفرم‌های خود استفاده کنند و باید از موارد امنیتی پیروی کنند. در این طرح، به یک لیست سیاه اشاره شده است تا هرگونه داده‌های آموزشی با بیش از ۵ درصد محتوای غیرقانونی یا مضر مسدود شوند.

در کل، هدف این دستورالعمل‌ها این است که پلتفرم‌های هوش مصنوعی محتوای قانونی تولید کنند. بنابراین الگوریتم‌های هوش مصنوعی باید طبق مدل‌های ثبت‌شده توسط کمیته امنیت اطلاعات ملی چین باشند. این موضوع ممکن است منجر به محدودیت در نوآوری شود و رشد فناوری را با مشکل مواجه کند.

پیش نویس این دستورالعمل‌ها تا ۲۵ اکتبر برای دریافت بازخورد عمومی در دسترس است. چین یکی از اولین کشورهایی است که قوانین مربوط به هوش مصنوعی مولد را ارائه می‌کند و باید ببینیم که در این زمینه چگونه عمل می‌کند.

گفتنی است OpenAI به دنبال ساخت تراشه‌های هوش مصنوعی خود برای رفع کمبود تراشه و جلوگیری از بحران‌های آتی است. این شرکت پس از عرضه پلتفرم هوش مصنوعی ChatGPT که با موفقیت زیادی مواجه شده قصد دارد راه های جدیدی برای تنوع بخشیدن به محصولات خود پیدا کند. طبق یک گزارش، این شرکت در حال بررسی امکان ساخت تراشه‌ هوش مصنوعی خود است و ممکن است با خرید یک شرکت تولید تراشه، همان روش آمازون را اتخاذ کند.

با توجه به افزایش تقاضا برای هوش مصنوعی مولد که منجر به افزایش استفاده از پردانده‌های گرافیکی شده است، OpenAI به دنبال جلوگیری از بحران‌های آتی در بخش تراشه است. این شرکت در حال حاضر، از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا استفاده می‌کند، اما برای رفع کمبود مداوم این پردازنده، لازم است که OpenAI علاوه بر ساخت تراشه هوش مصنوعی اختصاصی خود، همکاری نزدیک‌تری با سایر سازندگان تراشه داشته باشد.

پردازنده‌های گرافیکی یک سخت‌افزار مهم در عملیات هوش مصنوعی هستند و می‌توانند بر تجربه کاربر تأثیر بگذارند. گفتنی است اخیرا شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه مایکروسافت نیز در حال کار روی تراشه‌های هوش مصنوعی اختصاصی خود برای کاهش وابستگی به انویدیا است.

مطالب مرتبط سایت

پر بحث‌ترین‌ها

Sorry. No data so far.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.