اپل در iOS 17 قوانین جدیدی برای جلوگیری از سوء‌استفاده توسعه‌دهندگان از داده‌های کاربران اعمال می کند

افشین نوری
۷ مرداد ۱۴۰۲ - 12:57
اپل

اپل اعلام کرد که از اواخر سال جاری میلادی با عرضه iOS 17، iPadOS 17، macOS Sonoma، tvOS 17 و watchOS 10، از توسعه‌دهندگان خواهد خواست تا دلایلی برای استفاده از APIهای خاص در اپلیکیشن‌های خود ارائه دهند تا از سوء‌استفاده احتمالی از آنها برای جمع‌آوری اطلاعات جلوگیری کند.

اپل در بیانیه خود گفته است: «با این کار اطمینان پیدا خواهد کرد اپلیکیشن‌ها از این APIها فقط برای اهداف مورد نظر خود استفاده کنند. بنابراین، توسعه‌دهندگان باید دلایل کافی ارائه دهند که دقیقا نحوه استفاده اپلیکیشن از APIها را نشان دهد.»

اپل گفته که این کار را به این منظور انجام می دهد تا مطمئن شود که توسعه دهندگان از API‌های خاص برای جمع آوری داده‌های کابران استفاده نمی‌کنند. این داده‌ها می‌توانند برای اهدافی مثل تبلیغات هدفمند استفاده شوند.

به این ترتیب، اپلیکیشن‌هایی که از بهار ۲۰۲۴، استفاده از APIها را در موارد حریم خصوصی خود توضیح ندهند رد خواهند شد. همچنین اپلیکیشن‌ها مجاز به انگشت نگاری نیستند. بنابراین، اپلیکیشن‌ها باید از APIها فقط برای دلایل اعلام شده استفاده کنند و این دلایل باید با کاربرد اصلی اپلیکیشن مطابقت داشته باشد.

اپل در رویداد WWDC 2023 خود سیستم عامل iOS 17 را معرفی کرد و اعلام کرد که این نرم‌افزار برای آیفون X ارائه نخواهد شد. آیفون X در سال ۲۰۱۸ به همراه آیفون ۸ و ۸ پلاس معرفی شد و حالا به گفته اپل هر سه‌ی این گوشی‌ها آپدیت iOS 17 را دریافت نخواهند کرد. بنابراین گوشی‌های آیفون XS, XS Max و XR قدیمی‌ترین مدل‌هایی خواهند بود که iOS 17 را دریافت می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که این سه گوشی همه قابلیت‌های iOS 17 را دریافت خواهند کردند.

سیستم عامل iOS 17 بهبودهایی را در بخش عملکرد، بهره‌وری و پایداری ارائه کرده است. این نرم‌افزار همچنین بهبودهایی برای داینامیک آیلند به همراه آورده است. تیم نرم‌افزار اپل قرار است قابلیت‌های بیشتری برای داینامیک آیلند ارائه کنند. ضمن اینکه امسال علاوه بر مدل‌های آیفون ۱۵ پرو و ۱۵ پرو مکس، مدل‌های آیفون ۱۵ و ۱۵ پلاس نیز از طراحی جزیره پویا بهره خواهند برد.

iOS 17 همچینن تعییرات بزرگی در بخش کنترل سنتر ایجاد خواهد کرد و قابلیت‌های شخصی‌سازی زیادی برای آن ارائه خواهد کد. از طرفی بخش‌های سرچ و اسپات‌لایت سرچ بهبودهای قابل‌توجهی پیدا خواهند کرد.

مطالب مرتبط سایت

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.